ayı sözlük oyun kütüphanesi

tüm yazarcanları seferberliğe davet ettiğim başlık.

" vay be? bizde unutulduk " diyerek serzenişte bulunan, eskilerde kalmış, üzeri iki parmak kalınlığında toz tutmuş oyunları gün yüzüne çıkaralım diye!

" gelenekçi değil, yenilikçiyim " zihniyetine sahip beyinlere, yeni çıkmış/çıkacak olan oyunları bildirelim diye!

" ne oyunu * çocuk musunuz? " cümlesini kurabilen bireylerin hayal dünyasının kapılarını aralayalım diye!

edito: oyun kavramı içinde barınabilen, oynayıp da sonradan adını unuttuğunuz ne varsa çekinmeden bizlerle paylaşın efenim, mutlaka bir bilen vardır... keza hazzın doruklarına çıktığınız oyunları da bizlerle paylaşmak isterseniz buyrunuz...*
bebeklik dönemi:
(bkz: ce eeeeee)
(bkz: hamur)

ilkokul dönemi:
(bkz: atabarı)*
(bkz: kuka)*
(bkz: boulder dash)
(bkz: final fight)

atari dönemi:
(bkz: taisen tokkae-dama)
(bkz: super puzzle fighter ii turbo)

ortaokul dönemi:
(bkz: wolfenstein 3d)
(bkz: mortal kombat ii)
(bkz: voleybol)

lise dönemi:
(bkz: quake)
(bkz: king)*

üniversite dönemi:
(bkz: diablo)

şimdiki zaman:
(bkz: atari oyunları)
mesela ataride oynayıpta şimdi haldır haldır arayıp, adını hatırlayamadığım bi oyun var. şöyle ki:

yakışıklı bi abimiz koşarak ilerlediği ve karşısına çıkan android kekoları ve robotik şeyleri önce yumruklarıyla patlatıveriyor, sonrasında ara ara önüne çıkan kutuları parçaladığında; içinden alfa-beta-gama harflerini içeren power-up'lar çıkıyor, bu power-up'lar oyun penceresinin üst kısmında duran üç adet slotta birikiyor ve bu slotlar üç power-up'la donatıldığında; abimizin tepesinde yardımcı bir robot gark oluveriyor ve onunla yardırıyoruz falan...

(bkz: boş geçmeyelim cemaat)
gerçek hayatta:
(bkz: voleybol) favorim, pek severim <3 sokak, salon, plaj. her türlüsü olur fark etmez.
(bkz: yakar top) ikinci favorim. her türlü kapışırız. *
(bkz: istop) top havaya atılır. ebe topu tutana kadar herkes uzaklaşır ardından ebe bir renk söyler herkes onu bulmaya çalışır.
(bkz: 9 aylık) ön eleme olarak top ayakta sektirilir. en az sektiren kaleye geçer her gol 1 puandır-kafa hariç o 3 puan- 9 puan tamamlanınca kişiye şut çekilir hiç birini kurtaramazsa çocuk doğurmuş olur. nasıl saçma bi oyunmuş lan bu böyle. *
(bkz: saklambaç) bir ebe gözlerini kapatıp belirlenen sayıya kadar sayar. sayma işi bitince saklananları bulmaya çalışır. bulduğu kişiyle adeta yarışa girer gözlerini kapattığı yere koşarlar ebe onu orada sobelerse yani sayı saydığı yere bulduğu kişiden önce ulaşırsa sıradaki ebe o sobelenen kişi olur.
(bkz: köşe kapmaca) genelde römork gibi köşeli yerlerde oynanır. ebe ortadadır köşelerdeki kişilerin kalkıp yerlerini değiştirmelerini bekler. kalkan kişilerden birinin yerini kaparsa yeri kapılan kişi ebe olur.
(bkz: sessiz sinema) bir kişi aklından bir film, dizi tutar. jest ve mimikleriyle karşısındaki kişilere bu filmi anlatmaya çalışır.
(bkz: ortada sıçan) diğer adıyla (bkz: can) yakar topun kardeşi. karşılıklı en az iki kişi vardır ve bunların ortasında bir ya da birden fazla kişi vardır. amaç bu kişileri topla vurup oyundan çıkarmaktır.
(bkz: dokuz taş) dokuz taş üst üste dizilir. sonra topla yıkılır ardından herkes kaçışır. ebeler bu kaçışan kişileri vurmaya ve bu sayede dokuz taşın tekrar üst üste dizilmesini önlemeye çalışır
(bkz: mendil kapmaca) ortada biri mendil tutar. iki kişi karşılıklı olarak aynı anda koşarlar. mendili ilk kapan oyunu kazanır.
(bkz: beş taş) beş tane taşın farklı şekillerde havaya atıp tutulması ve toplanmasıyla oynanan bir oyundur.
(bkz: ip atlama) hunharca zıplayıp kalorilerinizi yakmaya yardımcı olan oyun. *
(bkz: aç kapıyı bezirgan başı)

(bkz: yakalambaç) bir ebe kendisinden kaçan herkesi yakalamaya çalışır. yakaladığı herkes onun tarafına geçer ve son kişi kalana dek devam ederler.
(bkz: yerden yüksek) mantığı köşe kapmaca ile aynıdır. herkes yerden yüksekte bir yerde durur. ebe yerdedir. kişiler yer değiştirirken ebe onlardan birinin yerini kapmaya çalışır.
(bkz: ali baba saatin kaç) ebe diğer oyunculara arkasını dönmüştür. diğerleri sırayla bu soruyu sorarlar. "ali baba saatin kaç?" mesela "5" der. oyuncular da 5 adım yaklaşırlar ebeye. tabi herkes kendince adım attığından kimi daha yakın, kimi daha uzak olur. ali baba döner bakar ne kadar yaklaşmışlar diye. tekrar arkasını döner, aynı şey tekrarlanır. amaç ali baba henüz arkası dönükken atılan adımlar esnasında ona ulaşıp, sırtına vurmaktır. bu olay gerçekleştiği anda herkes başlangıç çizgisine geri kaçar. ali baba kimi yakalarsa o ebe olur.

ataride:
(bkz: mortal combat)
(bkz: adventure island)
(bkz: circus)
(bkz: road fighter)
(bkz: sonic)
(bkz: contra)
(bkz: tank)
tekrar oynamak ve daha fazlasını görmek için: http://www.atari.gen.tr/
earthbound(mother 2): oynadığım en kaliteli nintendo oyunuydu. harika bir oyundur, çok ilginç bir atmosferi vardır. biraz retro bir havası var. ign puanı 9 küsür olduğunu görünce şaşırmıştım.
ehrgeiz: playstation'dan bir oyun. oyunun rpg modu(the forsaken dungeon) çok iyidir. action rpg'leri çok severim zaten.
yume nikki: indie japon oyunu. oyunda hikikomori bir kızı canlandırıyorsunuz. uyuyup rüya alemine dalıyorsunuz. biraz depresif bir oyun ama çok hoş.
golden axe serisi: çok iyidir. golden axe 1'in müzikleri çok hoşuma gidiyor. biraz ortaçağımsı, fantastik bir havası var.
pepsiman: playstation oyunu. ama çok iyiydi ya. beni pepsi içirmeye teşvik eden bir oyundu.
crash bandicoot 1, 2 ve 3: bunu oynamayan varsa gidip kendini aşağıya atsın. en iyi platform oyunlarından biridir.
spyro serisi: bir başka güzel platform serisi de bu. oyundaki ejderha o kadar sempatik ki. oyunun müzikleri ve atmosferi de çok iyi. ya da ben en mutlu olduğum zamanlar bu oyunu oynadığım için öyle geliyor olabilir. aslında yakın bir zamana, spyro the dragon'a başlayabilirim sanırım. gerçekten, eski heyecanımı canlandırmama çok ihtiyacım var. bir platform oyununa göre fazla mistik.
parasite eve serisi: en iyi korku/action rpg oyunlarından birisidir. bu oyunu kesinlikle oynamanız gerekiyor. rpg sistemi çok hoş. eğer bir gün olur da oyun yaparsam kesinlikle bu oyundan ilham alıcam ve esinlenicem.
spider-man serisi: playstation'dakilerden bahsediyorum. çok iyi oyunlardı hepsi. hatta eskiden ben bu oyunları oynayıp, spider-man'in bizim mahalleye geldiğini falan düşünürdüm mal gibi. spider-man hayranlığımı başlatan yapımlardan biridir. o süper kahraman serilerinin verdiği heyecanı fazlasıyla veriyordu.
digimon world serileri: playstation'daki digimon world serilerini oynayın. digimon world 2'de biraz zorlanabilirsiniz ama.
tony hawk's pro skater 3: bunu kesinlikle oynayın. müzikleri harikaydı, her şeyi on numara bir oyundu.
ape escape: en kaliteli platform'lardan birisi. ama oyun çok uzun, demedi demeyin. keşke bir daha oynama şansım olsa da oynasam.
earthworm jim: playstation'ı ilk oynadığım zaman, oynadığım oyunlardan birisiydi. çok komik bir espri anlayışı var oyunun. yanlış hatırlamıyorsam bir bölümü geçemediğim için ağlamıştım küçükken. haha.
gunstar heroes: sega genesis'ten, kaliteli bir oyun.
the neverhood: claymotion tarzı ile yapılmış bir oyun. oyunun çok hoş bir atmosferi vardır, oynarken kendinizi başka bir dünyada bulursunuz.
snow-bros: nintendo'daki bir oyun. iksirlerin etkisi mi desem, gizli bölümler mi desem, gizli itemler mi desem. çok tuhaf bossları olan, vurunca renkleri değişip tuhaflaşan boss'lar vardı.

daha yazılması gereken çok oyun var ama şimdi hatırlamıyorum. eskiden ne kadar çok çeşitliymişim. şimdi hiç hatırlamıyorum bile eskiden yaşadığım heyecanları.
(bkz:#223766)

şu oyunu biriniz bulun kurban olayım. çok aşerdim, müthiş aşerdim, acaip aşerdim, kuduruyorum efenim...

(bkz: koca sözlükte elbet bunu oynayan biri vardır)
aranan oyunu bulamayarak, kendime oyuncu demekten utanmama neden olan başlık.

(bkz: iç çekmek)

(bkz: hiç duymadım öyle bir oyun)
ps1'de oynadığım oyunlardan birkaç tane yazayım ben, nostalji olsun.

(bkz: tekken 3)
(bkz: tomb raider 3: lara's mansion)
(bkz: no fear downhill mountain biking)
(bkz: crash bandicoot)
(bkz: small soldiers)
(bkz: beleş gta5 )
crackli çalışıyor izmirden harddiski olan 60 gb yeri olan özele
kızma birader ile katıldığım kütüphanedir. monopoly vb tür oyunlar ile eski günleri yad etmek fena olmaz sanırım. tabi iş bu oyunlar bazı yazarcanların hafızasında yer etmiyor olabilir.