ayna nöron

geçtiğimiz on senede tesadüf eseri bulunmuş yeni bir nöron tipidir. temel görevi empati yapmaktır, evet bu kadar basit. bu nöronların fazlalığı durumunda diğer insanların duruşlarından bile etkilenme ve toplu yerlerde bulunamama rahatsızlığı olurken azlığında ise empati yoksunluğu oluşur.

her şeyi genetiğe bağlayan adam modeli olmak istemesem de empati yapma konusunun büyük çoğunluğunun o kişinin bünyesinde taşıdığı genetik kodlarla ilişkili olduğu gibi bir anlam çıkarıyorum buradan. genlerin, bebeğin gelişim evrelerinde ve ilk çocukluk yıllarında sosyal çevre ile ilişkiden dolayı aktif-pasif hale geçebildiklerini de unutmamak lazım tabii ki.
aynı zamanda primatları, insanları ve kuşları karşındakinin yaptıklarını taklit etmeye iten nöronlardır. konuşma ile ilgili sinirlerin bulunduğu bölgeyle aynı bölgededir. konuşmanın, başkalarının hareket ve mimiklerini taklit ile başladığı düşünülmektedir. bu iletişim yöntemi bir yerden sonra da konuşmaya* * dönüştü.
bazen uçlarda mükemmellik, zaman zaman ölüm sebebidir. örneğin porno sektörünün alasıdır ayna nöronlar, varlığının sebebidir, ticaretinin temelidir. bazen de bi futbol maçında taşaklara yenen o sert tekmedir. esnemelerin, romantik filmlerde ağlamaların, yemek programı izlerken acıkmaların yegane nöronu.