aziz sancar

kimya dalında tomas lindahl, paul modrich ile birlikte 2015 nobel ödülünü almıştır. nihayet bir memleketlimiz nobele layık görülmüştür.
tanım: bilim dallarından birinde* nobel ödülü almış ilk türk.*

ödül alışından sonra yaptığı ilk röportajın* kaydı: http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/c...

fotoğrafta en sağda gözüken kişi:
tanım: ırkçılık, etnikçilik üzerinden prim yapmak isteyenlerin tuzağına düşmeyerek bir kez daha gönülleri okşayan bilim insanı.

hani olmayacak kişilere, olmayacak işleri için "türkiye seninle gurur duyuyor" derler ya, işte asıl "türkiye seninle gurur duyuyor" denmesi gereken kişilerden biridir aziz sancar. daha nice buluşlara imza atması ve insanlığa katkı sağlaması dileğiyle...

ncar

--- spoiler ---
sancar: ben türk'üm o kadar
nobel ödülü alan prof. aziz sancar etnik köken tartışmalarına tepki gösterdi. bbc'nin telefon ettiğini aktaran sancar şöyle konuştu: "ilk sorduğu soru... bana 'arap mısınız, kısmen mi türk'sünüz' diye sorarak saygısızlık yaptılar. bbc'ye söyledim, 'arapça konuşmuyorum, kürtçe konuşmuyorum, ben türküm' dedim. ben türküm, o kadar" diye konuştu.
--- spoiler ---

etnik kökenleri ne olursa olsun (bkz:#251302)´de yazdıklarımı bir üst kimlikte yaşıyor çoğu kandırlmamış vatandaşımız halen ve inatla.
aziz sancar hocanın ödül alması enteresan oldu. herhangi bir siyasi dalgalanma neticesinde değil, bildiğiniz kanlı canlı nedeni sonucu yani amiyane tabirle kıçı başı olan bir projeyle aldı ödülü. hayır bir de adam türküm filan diyor. bu da enteresan bir nokta. maluh şahıs kadar çok konuşmayacağız aziz sancar'ın nobel'ini bu bir gerçek. belliki bu ödül rahatsız etmiş birilerini. vay anasını sayın seyirciler.