başbakan'ın senede bir gün tekerrür eden ağlama resitali

yılda bir kez kamunun önünde ağlama krizine girme hakkını kullanarak, toplum uhdesinde ağlayabilen erkek olma imajına bürünen, timsah gözyaşı minvalinde mizansendir efenim. her yıl büyük bir bozgun ya da darbenin ardından yaşanır.

bu yıl recep tayyip erdoğan bu hakkını esma'dan yana kullandı. mısır'da öldürülen ihvan liderine atfedilen şiirin okunması sırasında göz yaşları sel oldu aktı. duvarını aşan taşkın bir sel gibi. kendi yurttaşının ölüm haberleri alındığında göz bebeğinde beliren sinsi gülüşe alışık olduğumuzdan bu tertibi şak diye çözdük. ne var ki evde tutulan yahut sanal mecralara salınan yüzde ellilik dilim ağlama krizine girip kağıt mendil satışlarını patlatmış, ne denir bilemedim ki timsah da sevmem zaten.
kendisini kim, nerede, nasıl eğitip bugünlere hazırladıysa artık kritik zamanlarda gerçekleştirerek sahnelediği ve amaçlanan etkiyi de bırakan gösteri. işe yarıyor olması * insanı delirtiyor ama kabul etmek lazım ki iyi strateji. eğitimsiz, duygusal bir halka bundan daha etkili ve doğrudan mesaj verilemez