bayram temizliği

nedendir bilinmez artık bir gelenek görenek halini bulmuş.

gezdiğim her caddede bir kaç teyze cam siliyordu, aşağı yastık koyasım geldi. bayram diye canı çıkana kadar cam siliyorlar.
aslında kurban bayramında pek falza olmayan temizliktir. çünkü kurbanla ve etle uğraşırken zaten ortalık çok fazla batacağından kurban bayramı sonrası temizliği diye bişey vardır. bu bayram temizliğini daha çok ramazan bayramı öncesi hissediyorum ben. bir de bunun şöyle bir versiyonu vardır (bkz: ev kapatma temizliği)
sebebi basitçe, bayram ziyaretleridir. gelecek olan misafirleri en az 1 haftadır temizlenmemiş bir evle karşılamak olmazdır. komşudur, akrabadır, laf olur. adınız bitliye, pasaklıya, ucuza, kırsala çıkar.

elini* öpmeye gittiğiniz sugar daddy'nin evinin pis olmasını mı isterdiniz? asla. ev ne kadar temizse cüzdanı o kadar kabarıktır. *
annemin ricası üzerine camları silmemle başladı her şey sözlük. tam kollarım kopuyor derken o sevimli suratıyla "oğlum kapıların da tozunu alsan beee" demesiyle iş uzadı. ardından iyi kir çıkardığımı iddia ederek koltukları da bana sildirdi. sildiğim bezi sıktığım su kabındaki su ne kadar siyah olursa annem o kadar mutlu oluyordu. sonuç olarak bayram temizliği iyidir, sonucunda anne mutlu oluyorsa daha bir iyidir.