birleşmiş milletler lgbt çekirdek grubu

birleşmiş milletler bünyesinde kurulan lgbt hak ve özgürlük çatısı oluşturma amaçlı grup.

türk hükümeti henüz bu grubun farkında değil, ya da farkında ama hoşlanmıyor. siyasi anlamda bm rapor ve önergelerine göre tavır alan, bm kararları ihlali hallerinde ise denge politikası izleyen, rüzgar nerden eserse yönünü oraya çeviren türkiye’nin; lgbt anlamında yok sayıcı tutumu ilginç.

bm lgbt kararları yokmuş gibi davranan hükümet, lgbt bireylere yönelik uluslar arası alanda kabul edilen düzenlemeleri kabul etmiyor ve etkinliklere katılmıyor. son olarak 26 eylül 2013’te bm insan hakları yüksek komiserliği(ohchr), abd, arjantin, avrupa birliği, brezilya, el salvador, fransa, hırvatistan, hollanda, israil, japonya, norveç ve yeni zelanda bm’de lgbt toplantısını düzenledi. oluşum ve ülkelerin kurduğu “lgbt grubu” cinsel yönelim ve cinsiyet temelli şiddet ve ayrımcılığa karşı çalışma kararı aldı. 10 aralık 2013 günü birleşmiş milletler lgbt çekirdek grubu ecosoc salonunda “spor homofobiye karşı” adlı bir panel düzenledi ve türkiye katılmadı.
2014 yılında rusya'da düzenlecek olan kış olimpiyatları sebebiyle lgbt sporcular ve lgbtleri destekleyen sporcular video ve yazılı olarak eleştirilerine devam ediyorlar. rusya'nın lgbtlere karşı ayrımcı ve negatif bakışı ve bunu yasalarla destekleme politikası sonrasında bunun devamındaki yaşanacakları gözlemlemeye devam ediyoruz.

(bkz: lgbt'lerden rusya'ya olimpiyat mesajı videosu)