bizim memlekette göte göt derler

can yücel'in anekdotlarındandır.
bir davada savunma olarak anlatmıştır. anlattığı mevzu da can baba birine göt demiş, o adam da dava açmış hakaretten

bir köyde çok kötü ateşli bir hasta vardır, kasabaya doktora getirir hastayı köylüler. koca devletin koca doktoruna. doktor hastaya fitil verir ve köye döndükleri gibi hastaya fitili anüsten vermelerini söyler köylülere.
köylüler tabi 'tamam dohtor bey' diyip köye giderler. köydeki herkese sorarlar, en bilgelere bile, ama kimse anüs ne demektir bilemez.
bu nedenle bir türlü ilacı da veremezler hastaya. hastanın durumu da gitgide kötüleşmektedir. bunun üzerine köylü, doktora, koca devletin koca doktoruna telefon etmeye karar verir ama kimse buna yanaşmaz. ne cüret di mi doktoru arayacak bi köylü. neyse durumun vehameti üzerine muhtar aramayı kabul eder. bütün köylü toplanır santrale, muhtar arar, "biz ne yapacaamızı bilemedik dohtor bey" felan der işte. karşıdan doktor bişiler söyler. muhtar döner arkasına: "makattan verin dedi dohtor" der.

yine tüm köye sorarlar, komşu köylere birilerini yollayıp sordururlar
felan, ama makat ne bilen yoktur yine. hasta ise gitti gidecek, ateşler
içinde kıvranıyo baya.

ihtiyar meclisi toplanır. son çare, doktorun bir kez daha aranmasına
karar verilir. yine kimse aramaz istemez doktoru. nihayetinde yine
biri kandırılır, telefonun başına geçer, ama bi yandan söylenmektedir:
"çok kızacak dohtor çok!" diye.

sonunda telefonu açar, durumu anlatır, doktor bişiler söyler yine.
telefondaki köylü, yüzü allak bullak, arkasını döner: "çok kızacak
demiştim; götüne sokun dedi"
göt kesinlikle versatile bir kelimedir. ama göt'e girebilir kaygisiyla her göt'e göt diyebilmek göt ister bu götüne kodumun memleketinde
yaşam felsefesi olmaya lâyık bir sözcük öbeğidir. bunu icraata dökenler ise lâfları eğip bükmeden konuşan*, ne düşünüyorsa onu söylemesini bilen, doğal insan modelidir. sevilirler, arkadan oyun çevirme olasılıkları oldukça düşüktür. güvenin siz bunlara.
dobra olmaktır. lafı gevelemeden bodoslama bindirmektir gediğine!