brunei şeriat hükümlülüğü

brunei sultanlığı’nda bugünden itibaren eşcinsel ilişkiye girenler ve zina yapanlar taşlanarak idam edilecek. hırsızlık yapanların ise elleri kesilecek.
uluslararası tepkilere rağmen, brunei sultanlığı'nda bugün yeni şeriat hükümleri yürürlüğe girdi. bu hükümlere göre eşcinselliğe idam cezası öngörülüyor. eşcinsel ilişkiye girdikleri tespit edilenler taşlanarak idam (recm) cezasına çarptırılacak. aynı ceza zina yapanlara da verilecek. brunei'de yürürlüğe giren yeni şeriat hükümlerine göre, hırsızların ise elleri ve ayakları kesilecek.

fransız haber ajansı afp, brunei sultanı bolkiah'ın televizyonda yayınlanan konuşmasında, yeni yasalardan söz etmeden “bu ülkede islami öğretilerin güçlendiğini görmek istiyorum” dediğini aktardı.
uluslararası protestolar
yeni yasalara uluslararası alanda da yoğun tepkiler ve protestolar var. birleşmiş milletler, üyesi ülkeye çağrı yaparak bu tür "acımasız cezalar” uygulamamasını talep etti.
alman hükümetinin insan hakları sorumlusu, sosyal demokrat parti (spd) üyesi bärbel kofler, "bu cezalar insanlık onuru ile bağdaştırılamaz ve dini gerekçeler gösterilerek haklı çıkarılamaz” derken, insan hakları izleme örgütü (human rights watch - hrw) uygulamayı "son derece barbarca” olarak nitelendirdi.
george clooney'den boykot çağrısı
abd'li aktör ve yönetmen george clooney, brunei'de yürürlüğe giren yasa nedeniyle; ingiltere, fransa, italya ve abd'de brunei sultanı'nın sahibi olduğu oteller için boykot çağrısı yaptı. boykot çağrısına abd'nin ünlü televizyon sunucusu ellen degeneres ve ingiliz müzik efsanesi elton john da destek verdi.
eski bir ingiliz kolonisi olan brunei'de eşcinseller uzun süredir baskı altında. daha önce geçerli olan yasalara göre, eşcinsel ilişkilere 10 yıla varan hapis cezaları öngörülüyordu. yeni uygulamaya göre, eşcinsel ilişkiye girenler halka açık alanda falaka cezasına çarptırılabilecek veya mahkeme kararına göre taşlanarak idam edilecek. bu cezanın özellikle eşcinsel erkekleri hedef aldığı belirtiliyor. ancak uzmanlar, idam cezalarının gerçekten infaz edilmesinin çok yüksek ihtimal olmadığı kanısında.
kaynak:© deutsche welle türkçe
millet ay'a gitme planları yapıyorken sömürülen ülkelerin böyle yapması sanki biraz da hak ediyorlar demeye getiriyor meseleyi. sömürülüyorsun işte, yer altı ve yer üstü bütün kaynakların yabancıların elinde, senin adına başkaları karar veriyor ve buna biat ediyorsun. doğu batının yaşadığı ortaçağ karanlığından daha kötü bir süreç geçiriyor ve reformunu yapmak için de hiç umut vaat etmiyor.