bugün günlerden pembe

eşcinsel ve translara cinsiyet kimlikleri sebebiyle uygulanan şiddete karşı çıkan, uluslararası gün. bugünde destekleyenler özellikle pembe giyerler.yıllar önce pembe giydiği için kanada da şiddet gören bir genç vardı ve bu gün, bu olay sonrasında pembe gün ilan edildi.
nisanın ikinci haftasında** sırf pembe giydiği için darp edilen bir eşcinsele destek için, darp olayından sonraki gün tepki olarak insanların pembe giymesiyle ortaya çıkmış; lgbt bireylere yönelik zorbalığa dur de günüdür.
renkler insanların cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerini belirleyebilecek bir ölçüt değildir. bu toplumsal cinsiyet dayatmasına karşı çıkan her bireyin* bu gün pembe giymesi gerekir.

yurdumuzda 10 nisan'in aynı zamanda polis günü olarak da kutlandığını hesaba katarak, bugün pembe giyinmeden önce iki kere düşünün derim..

(bkz: polis şiddeti)
geçen yıl 10 nisanda idi. bu yıl 9 nisanda yani bugün gerçekleşiyor. lgbt bireylerin gördüğü şiddete dur demek için lgbt ler ve lgbt dostları bugün pembe giyiyorlar. bu protesto yıllar önce pembe giydikleri için kanada da sokak ortasında linç edilen bir kaç lgbt bireyi anmak için de yapılıyor.
twitterda da destek olup takip edebilirsiniz.

#9nisandapembegiyiyoruz
pembe gıravat taktım ya la bugün
tarih ogretmenimde pembe gomlek giymis ama bu sebepten degil sordum
pembe günle ilgili "bizde nerde böyle polisler" dedirtmiş bir haber paylaşayım sizinle.

http://gzone.com.tr/pembe-giyme-gununde-saclarini-pembeye-boyayan-polis/
bugün pembe giymiştim ama büyük ihtimalle anlayan olmamıştır.
sanırım bugün oluyor. acil pembe giyip slaylemem lazım. hemen bulcam bir şeyler.