çalar saat çalmadan önce uyanmak

saatim çalmadan uyandım bugün.
- şebnem ferah
gözler açılır, iki saniye sonra saat çalar; bu ruh sağlığı açısından zararsızdır. ancak saat çalmadan 10 dakika önce uyanmak rezzalettir. o 10 dakika ne bitmek bilir ne de sizin yeniden uykuya dalmanızı sağlayabilecek uzunluktadır. ondan sonra yatakta dön dur..
eğer dışardan bir müdahale olmaksızın * gerçekleşmişse çok tatlı olabilecek bir durumdur. bu zaman dilimini günlük rutinin dışında bir süre kazanmış olmanın verdiği mutlulukla, kahvemi yapıp, rahat bir koltuğa oturup psikolojik olarak kendimi güne hazırlayarak geçiririm genelde.
sonrasında çalar saat uyandım zannedip susturulur, erkenmiş diye şekerlenirken uyuya kalınır ve avantaj dezavantaja dönüşür. işte o an her sabah sizi yerli yersiz uyandırıp kafa şişiren saate anlamlı bir şiddet uygulanır.
güne stresli başlamak için birebirdir. uyandığında saatin çalmasına 3 saat varsa mis gibi uyumaya devam edilir. ama yok 5-10 dakika varsa ne kalkabilirsin ne de huzurla uyuyabilirsin. o an kalkmak en iyisi yoksa benim için fena bir gerginlik oluyor o aradaki süre.
aslında çalar saat beynimizde öyle bir stres oluşturur ki artık beyin onu duymamak için bir an önce o çalmadan sizi uyandırır. aslında çalar saatsiz uyanmak en güzelidir.
çalışan insan sendromudur. dilin küfür pratiğini arttırır.