cenabet

(bkz: cünüp)


ayrıca uğursuz, işleri ters giden kişiler için kullanılır.
kamyonu devirmek.

cinsel münasebette bulunma durumu sonrasında girilen hal-i ahval.

yakınında bulunulduğu takdirde etrafındaki tüm uğursuzluklara ve kara perşembelere göğüs gerilmesi gereken kişi ya da kuruluş.

bu hale erişmiş olan bireyin bütün kötü enerjileri içine çeken bir karadelik olduğuna inanılır.
pipiciğinizin sperm salgıladıktan sonra tüm vucudunuzun kuru yer kalmayacak şekilde yıkanmamasından kaynaklı durumdur. bir gün boyunca her şeyin ters gitmesi durumu içinde kullanılır. patronumla özdeşleşmiştir.
pislik ıy iğrenç insan . kokar la bunlar .
hemen kurtulunması gereken, rahatsızlık verici hal. ama "ıyy iğrenç" demekte bir o kadar doğru değildir. herkes cenabet olmakta sonuçta ve işemek gibi açıkmak gibi bir olaydan farklı değil.
çok saçma bir kavram. bildiğim kadarıyla islamda bir kişinin cenabet olması için ya boşalması ya da erkek ya da kadına, boşalmasa bile, önden yahut arkadan yaklaşması gerekir. sonra da kirlenmiş olursunuz ve çeşitli ibadetleri yapamazsınız. peki bu kirlilik nasıl bir şeydir? bunun maddi bir kirlilik olmadığı ortadadır. zira cinsel organlara girilmese bile kişi el ile boşalınca da cenabet kabul edilir. dolayısıyla bu kirlilik manevi bir kirliliktir. ilk olarak kirliliğe sebep olan olay tamamen maddi ve biyolojik bir olay boşalma ya da boşalma olmadan bir cinsel ilişki. kirliliğin türü manevi, bu kirliliği gidermek için yapılacak eylem yani gusül abdesti alma ise yine maddi bir eylem, pek manevi bir yanı yok. bu noktada bana manevi bir kirliliği maddi yollarla gidermeye çalışmak saçma geliyor. ne bileyim içinizde birine kötülük etme isteği ya da kötülük varsa gidip yıkanır mısınız yoksa manen kendinizi arıtmaya mı çalışırsınız?

neden her ilişkiden sonra yıkanmalıdır o halde. belki suyun vucuttaki kirleri götürdüğü gibi ruhu yıkadığı düşünülmüştür. ancak burada da temel bir kabul vardır, o da boşalmanın ya da cinsel ilişkinin kirli bir iş olduğudur. işte bu ön kabul son derece mantıksız ve saçmadır. en mantıklı açıklama bunun kökeni bilinmeyen eski bir inanç ya da gelenek olduğu ve tutarlı bir yanının olmadığıdır. zaten inançlarda mantık aramak da beyhude bir çabadır.