central do brasil

orijinal ismiyle central do brasil. 1998 yılı brezilya-fransa ortak yapımı sıcak film. yönetmen koltuğunda walter salles. başrol oyuncusu fernanda montenegro. ah o fernanda montenegro yok mu o. o nasıl oyunculuktur. zaten o güzel oyunculuğunun ödülünü de almıştır. filmin konusundan da azcık bahsetmek gerekirse;
--- spoiler---
janeiro merkez istasyonunda seyyar bir arzuhalci olarak okuma-yazması olmayan yoksul insanların mektuplarını yazarak hayatını kazanan emekli bir öğretmen dora. istasyonda dora'ya mektup yazdırdıktan hemen sonra trafik kazasında ölen bir kadın ve 9 yaşındaki tek başına kalan oğlu. dora'yla çocuk arasında kuvvetlenen bağlar ve güzel,iç burkan bir yol hikayesi.
--- spoiler ---
damağımda hoş bir tat bırakan, arka planda işlediği brezilya manzarasıyla sizi mest eden ve finalinde büyük ihtimalle yanaklarınızı gözyaşlarınızla ıslatacak olan yapımdır efenim. sinemaseverlere tavsiyemdir.
dipnot: filmin türkiye'de tekrar çekimi gibi bir durum söz konusu olursa yetkililere sesleniyorum "lütfen dora'yı hümeyra oynasın".