chernobyl

dün gece bir oturuşta ilk üç bölümünü izledim, tüm kurgu gerçek olaylara sıkı sıkıya bağlı..
bi ara nükleer santrallerle ilgili çalıştığım için kısa bir sürelğine de olsa kendisini inceleme fırsatım olmuştu, bu dizi vesilesiyle de yaşananları dramatik bir görsellikle yeniden gözümde canlandırmak keyifliydi..
teknik açıdan muntazam bir alt yapısı var, sovyet rusyanın nükleer çalışmalarını ve parti politikalarını çok ciddi şekilde gözler önüne seriyor, ana karakterlerin neredeyse hepsinin fizikçi olması zaten ağzımı sulandırmakta ziyadesiyle kararlı..
umuyoruz hbo'nun diğer yapımları gibi, maymun iştahlılığına yenik düşmeden tamamına erdirirler..

bu arada hala bölgede yoğun bir radyoaktivite mevcut, bu sebeple yaşanması mümkün olmayan yerler sıralamasında 1. sırada duruyor. uranyum 235'in yarılanma ömrü yaklaşık 703,800,000 * yıl olduğu için de zamanla etkisi azalsa da hala insan canlılığı için tehdit oluşturuyor.. (bkz:çernobil faciası)
dilinin ingilizce olması (blyat!) dışında bir kusur yok. akıcı bir seri.
@yumuklusucurta ah öyle güzel bir noktaya değindin ki.. bari ingilizce konuşacaksanız bile aksanlı konuşsunlar değil mi?
sovyet rusya aşkımı bilen bilir, the americans ile iyice perçinlenmiş olan bu sevdam, bu diziyle de biraz kırılmaya gidecek gibi olsa da yine de daim...
2 kez oscar"a aday gösterilen emily watson'un oyunculuğunun resmen devleştiği dizi.

 spoiler!
4. bölümde sağılırken öldürülen masum buzağı ve seri köpek katliamı sahneleri ile aklımda kalacak.
ister komünizm ister şeriat olsun, gücün tek elde toplanması sonucunda insanoğlunun çok büyük facialarla karşılaşabileceğinin ispatı niteliğinde bir dizi. gücü elinde toplamış bir devlet başkanı. onun emrinde çalışan vasıfsız ve güce tapan politikacılar. o politikacıların kurumlara atadıkları ve en önemli görevi emre itaat etmek olan yöneticiler. o yöneticilerin de liyakate bakmadan göreve getirdiği insanlar. 30 yıl önce sovyet rusya'sında yaşanan tablo bize bu kadar tanıdık geliyorken, sinop'ta ve akkuyu'da nükleer tesis kuruluyor. allah hepimize sabırlar versin.
acil durum butonu olan az-5 düğmesinin, teoride koruma çubuklarını harekete geçirip reaktörü yavaşlatarak devre dışı bırakması gerekirken, tam aksine gaz pedalı görevi görerek reaktörü çok daha hızlı bir şekilde çalışmasına neden olacak hasarlı bir tasarıma sahip olması. bu tasarım hatasından devletin ileri gelenlerinin haberdar olması. durumu düzeltmek yerine sümen altı etmeleri. ardından yaşanan facia. facianın daha çok ölümlere yol açmaması için feda edilen yaklaşık 700.000 işçi. onlarca ülkedeki on milyonlarca insanın maruz kaldığı radyasyon.

bir nükleer fizikçi olarak emin olduğum tek şey nükleerin şakası olmaz. umarım türkiye'de bu işi sırtlayanlar da işin ciddiyetindedir.