chromatica

lady gaga'nın 6.stüdyo albümü. albüm 10 nisan'da çıkıyor. albümümden çıkan ilk single (bkz:stupid love)
ben bunu kıro sayar olarak anladım ingilizce bilmememden kaynaklanıyor galiba
koronavirüsten dolayı çıkış tarihi ertelendi ama albüm kapağını paylaştı sosyal medya hesaplarından gaga https://twitter.com/ladygaga/status/124...
şanssız lady gaga’nın şanssız albümü. virüs sebebiyle ilk olarak ertelenmek zorunda kalan albüm, yayımlandıktan sonra da abd’de yaşanan protestolar nedeniyle konuşurluğunu yitirdi. tabi ki diğer olaylar çok daha önemli şeyler ama gaga hanım bu albüm konusunda hep kötü zamanlamalara denk geldi.

tam da yaz öncesi hop hop hoplatan, zıp zıp zıplatan bir albüm yapmak istemiş gaga’cığımız. bir confessions on a dance floor yapmak istemiş. becerebilmiş mi? eh işte.

gaga’nın kariyeri uzun bir yol aldı. çok çeşitli şeyler sundu insanlara bu yolda kendisi. jazz yaptı, oscar aldı, dizide oynadı, birbirlerine hiç benzemeyen albümler yaptı ve en sonunda da dans ettirmek istedi.

peki şuan gaga’nın dünyadaki konumu ne? piyasaya ilk çıktığı zamanlarla şu an arasındaki farklar neler?

farklar oldukça fazla. o aykırı parti kızı, yıllar geçtikçe genel dinleyici kitlesinin gözünde maalesef itici bir hal aldı. kullandığı sound’lar ilgi çekmedi. artpop’tan sonra tüm dünyaya sadece oynadığı filmden “shallow” şarkısıyla hitap edebildi. bu süreçte çok sevdiği küçük canavarları dışında kendisini pek tınlayan da olmadı açıkçası.

şimdi çıkardığı albüm güzel bir başlangıç yaptı. 74 ülkede bir numara oldu ama bunlar hep ilk gün sıralamaları. bir pop şarkısının başarısı listelerde uzun süre kalabilmektir. bir pop şarkıcısının başarısı da çıkardığı albüm ve single’larla iyi bir imaj çizebilmektir. çekici olmaktır. kendini merak ettirmektir. gaga uzun süredir bunu yapamıyor ve bu beni üzüyor.

albümde güzel birkaç parça var. 911 tam bir lady gaga işi ve kulağa oldukça güzel geliyor. elton john düeti albümün en büyük hiti bana göre. blackpink düeti oldukça rafine ve dinlemesi güzel ama yetersiz bir single. bunlar dışında pek ilgimi çeken bir iş yok. genel dinleyicinin de ayılıp bayılmadığını görebiliyorum.

gaga’nın bu piyasadaki silik hale gelme durumundaki en önemli etkilerden biri de bana göre doğru kişilerle çalışmaması. white shadow paçozundan sonra zedd, ardında da bloodpop gibi isimlerle albümlerini şekillendirdi ama hiçbiri redone ile olan kimyasını yakalayamadılar. sana iyi gelen tek aranjör redone gaga’cım. maalesef bu böyle. ne yapıp edip bu adamla oturup bir konsept albüm yapmazsan da bir daha küçük canavarların dışında dünyada etkili olamayacak, pop müziğe yön veremeyeceksin maalesef. ayrıca en itici hayran kitlesine sahip olduğunu da söylemem gerekir.

yeni albüm chromatica bence dinlemeye değer. en azından herkes içinde kendine göre işler bulabilir. yazın kulüplerde, plajlarda, radyolarda çalacak çok hoş parçalar var. gel gelelim dünya rezil durumda.

gaga’nın olası yeni turunda da bu albümde olan bazı parçaların inanılmaz bir konser atmosferi oluşturacağını düşünüyorum.
yeni albümünü dinlerken kendimden geçiyorum.dünyanın en iyi kadın vokali aynı anda rihanna ,adele,kylie minogue dinliyormuş gibi hissediyorum üstüne birde lady gaga nın kendine has orjinal sesi olduğunu farkdediyor olmak ayrı bir keyif veriyor şarkılarına.911 e bayıldım kesinlikle çıkış şarkısı olmalıydı.sonrasında gelen plastic doll ise albümü zirve noktasına ulaştırıyor.ilk albümlerinden esintiler sunan tam bir lady gaga albümü.
albümümsü.
interludelar at its best ama 911 dışında sanmıyorum bir gaga kalitesinde şarkı olsun.