dracula

romanya da müzesi olan en tanınmış vampirdir. kazıklı voyvoda adında bir cani liderdir. adına bir çok film yapılmıştır.

kazıklı voyvoda olarak tanınan eflak prensi dördüncü vlad, voyvoda dracolanın oğludur. fatih sultan mehmed zamanında osmanlılara karşı savaştı. ele geçirdiği türk esirlerini kazığa vurarak ve türlü işkencelerle öldürerek balkanlarda kanlı bir iz bıraktı. vidin beyi hamza paşayı ve beraberindekileri kazığa vuran kişi de odur.

esirlerin derilerini yüzdürerek üzerine tuz sürdürüp keçilere yalatmak, kendisine gönderilen osmanlı elçilerinin çıkartmak istemedikleri sarıklarını kafalarına çaktırmak, annelerin memelerini kestirip yerlerine çocukların başlarını sokturmak gibi akıl almaz işkence usullerini icat etmiş vahşi bir liderdir. fatih sultan mehmed tarafından yakalanmaya çalıştıysa da kaçmayı başarmış, nihayet kendi adamlarından biri tarafından 1462 yılında öldürülmüştür.
muhteşem bir oyun serisi olan castlevanianın konu aldığı karakter
ateride castlevania 1 in en son bossudur.
netflix ile yeniden hayata dönmüştür, acıkcası cok da iyi olmustur, izlenmelidir, farklı yorumlar farklı aromalar
steven moffat ve mark gatiss ikilisinin sherlock yeni bbc yapımı. kendisini netflix'te bulabilirsiniz. yine 3 bölüm ve önceki yapımlarında olduğu gibi dracula'ya güncel bir bakış açısıyla baksak nasıl olurdu sorusuna cevap bulabileceğiniz mini dizi. 2. sezonun gelip gelmeyeceği henüz belli değil.
izel’in epic fail “drakula” şarkısını bir tek ben hatırlamıyorumdur herhalde değil mi? pis drakula!