elagabalus

cinsel yönelimi konusunda tartışmaları bulunan ve 218-222 yılları arasındaki roma imparatorudur. üç tanesi bilinen toplam beş kadınla evlenmiş ve boşanmıştır. tarihçi cassius dio, elagabalus un en istikrarlı ilişkisinin, kocası olduğu ima edilen hierocles adında, karya lı araba sürücüsü olan sarışın bir köleyle olduğunu söylemiştir. imparator elagabalus, hieroclesin metresi, karısı ve kraliçesi olarak çağırılmaktan zevk alan birisi olarak tanımlanmış ve söylendiğine göre roma imparatorluğundaki doktorların en az yarısına, kimin onu bir kadın cinsel organı ile donatabileceğini sormuştur. cinsiyet değiştirme isteğini dile getiren ilk kişilerden sayılır.
national geographic'te belgeseli de yayınlanmıştır. imparator olduğu dönemde eğlence için geceleri roma sokaklarında hayat kadınlarıyla beraber çalıştığı söylenir. her kaynakta şaka yapmayı ve eğlenmeyi çok sevdiği anlatılmaktadır.
isminin kökeni ortadoğuludur ve adına bebek kurban edilen tanrı baal'dan gelir. kurban geleneklerine bağlanmayan bir güneş ve bereket kültü var mı ki
bir diğer adı heliogabalus olan ruh hastası roma imparatoru.