erich von daniken

isviçreli bilim adamlarından. çocukluğunda katolik okulunda okumanın baskısıyla kutsal kitaplarda anlatılan olayların aslında uzaylıların ziyareti olduğunu düşünen ve bunun üzerine bir çok kitap yazmış kişi. ilk kitabı tanrıların arabaları pek çok kişinin ilgisini çekmiş, dünya çapında yankı uyandırmıştır.

ister hayal gücü fazla kuvvetli olsun isterse gerçeğin ta kendisi, daniken şu anki dünyamızın şekillenmesinde önemli yere sahiptir. şöyle ki; bu kitaptan sonra kurgu bilim atak yapmış, star wars, star trek, battlestar galactica gibi şaheserler hayatımıza girmiştir. bu film/dizilerdeki fikirler yavaş yavaş insan hayatına adapte edilmektedir. cep telefonları, kayarak açılan kapılar bazı basit örneklerdir. rota belirleyen uçuş bilgisayarlarından bahsetmiyorum bile.

yaptığı açıklamalarda ilk kitapta bazı yerleri abarttığını, delil uydurduğunu da söylemiş olan daniken'in kitabı yazmadan önce hırsızlıktan dolandırıcılığa kabarık bir sabıka kaydı da varmış.

ancient aliens adlı belgeselin de 2 bölümünde karşımıza çıkmıştır.
tanrıların arabaları adlı kitabının kitaplığımda olmadığını farkettiğim yazar ve kim aldı kitabımı şimdi diye beynimi cimcirmeme yol açan başlık.