erozyon

yer kabuğunun en üst katmanındaki en ince tabaka olan verimli toprak katmanının(en fazla 40-50 cm derinliğinde olabiliyor), çeşitli dış etmenlerle aşınması, başka yerlere taşınması. dış etmenler, doğa olayları (yağmur, sel, fırtına, deprem,...vb.) olabileceği gibi, türkiye'de olduğu gibi, insan olmayan insanlardan da kaynaklanabilir.
tema vakfı'nın yıllardır öğretmeye çalıştığı gibi, anadolu topraklarının büyük bölümü yüksek düzeyde eğimli bir yapıdadır. bu nedenle, erozyona en uygun koşullara sahiptir. bir de kentleşmeyi beceremeyen, orman alanlarını koruyamayan bir insan kitlesi varsa, sonumuz hayırlı olmayacaktır.
nitekim, yaşamakta olduğumuz kuraklıklar, gelecek günlerdeki "susuzluk felaketi"nin ve şiddetli erozyona rağmen ağaç örtüsünün kıymetini anlayamayan bir toplumun ödeyeceği bedellerin habercisidir!
erozyonla mücadele diye diye sonunda bunun da çaresini buldular ülkede. meğer çaresi erozyon olan bölgelere inşaat yapmakmış. ne o öyle ağaçtır yeşildir. dik apartmanı, siteyi bak erozyon kalıyor mu!