fem dershaneleri

her sene bir yerlerden illaki bir birinci çıkaran, sürekli derece yapan dershane.
allah var yayınları kaliteli. bazılarında çok iyi hocalar da var. ancak bir takım yerlere de adam yetiştirdikleri sağır sultanın bile malumu.
benim gittiğim fem dershanesinde sınıflar kadın-erkek ayrımına göre yapılıyordu. bir tek benim bulunduğum özel derece sınıfı adını verdikleri sınıfta kadın ve erkek öğrenciler karışıktı. bir nevi dershanenin vitrini gibiydik. sınıfta beraber oturmamız pek hoş karşılanmazdı. bazen sınıfa geç gelen erkek veya kadın arkadaşlarım yan yana oturacak olsalar hocaların imalarına ve kötü bakışlarına maruz kalırlardı, hoş değildi. ama fem'le ilgili tek olumsuz görüşüm bunlardan ibaret.

bir kere hocalar fazlaca ilgililer. danışman hocalar hayvan gibi ödev verirler ve bunları nasıl yapacağım demenize fırsat kalmadan, yapmazsanız akşam evinize kadar gelirler! evet, eve gelirler çünkü ailenizle gereken samimiyeti çoktan kurmuşlardır. siz daha bu adam evimin yolunu nasıl buldu derken babanızı çoktan muhasebede danışman hocanızla beraber çay içerken bulabilirsiniz. başta "mk benim hayatıma nasıl karışır" dersiniz ama sınavlar ilerledikçe, puanınız yükseldikçe daha az sesiniz çıkmaya başlar. zaten çalışmaya da alışmış olursunuz.

fem'in bir diğer avantajı verdikleri kaynaklardır. fem sınav sorularını veriyor lafları tamamen saçmalıktan ibaret. çünkü o dershanede öğretmeninden öğrencisine kadar nasıl çalıştığımızı ben biliyorum. günde 5 saat ders, ders çıkışı ek derler, gece etütler, abilere götürüp ders çalışmalar falan... bu kadar emek sarf eden birisinin soruları almaya ihtiyacı var mıdır?

fem'de danışman hocalar abiniz gibidir. elbette ona gidip her şeyinizi anlatmayın ama ufak tefek sorunlarınızda çözüm bulmak için ellerinden geleni yaparlar. mesela 15 tatilde kamp programı vardı. 600 tl karşılığında 5 yıldızlı otele götürüp aralıksız ders çalışma programı. benim ailemin o zamanlar ekonomisi iyi değildi ve bunu söyleyince hocalar benim kamp paramı kendileri verdiler. ve gerçekte, ygs'de yaptığım derecenin büyük kısmını o kampa borçluyum.

namaz kılmak içinde hiçbir zaman baskı yapmadılar. zaten kendilerine yakın öğrencilerin, dine yatkın öğrencilerin üzerinde dururlar. hani onların deyimiyle ışık var, öğrencilerle. bende ışık görememiş olmalılar ki üstüme pek düşmediler. ha, namazlara uyum sağlıyordum ama bunda da ben sorun görmüyordum. mesela başlarda her namaz sonrası tesbihat denenen bir şey okutuyorlardı. "hocam bunu okumasak olur mu? namazı kılar kılmaz derse gitmek istiyorum," dedikten sonra okutmadılar.

şimdi söyleyeceğim kısmı biraz tartışılır ama aşırı feminen değilseniz ve diğer insanlar kibirle bakan diva triplerinde götü 5 karış kalkık değilseniz bu dershanede çok sıkı arkadaşlıklar edinebilirsiniz. gece abilerde yapılan sohbetler, poker oyunları, gece yurttan kaçıp çay-sigara yapmak falan bunların tadı hep başkadır. arkadaşlarınızla kardeş gibi olursunuz.

kısaca güzel dershanelerdir. ha, mutlaka bok atanlar olacaktır. bunlar genelde alt sınıftaki kendi başarısızlığını başkalarını suçlayarak unutmaya çalışan öğrencilerdir. genelde başarılı öğrencilerle ilgilenmekle suçlarlar ama o etütler falan herkese yapılıyordu. ben, bana karşı hiçbir ayrımcılık görmedim. ha belki ileri derece grubu testi çözüyorduk. onu da seviyemize uygun olduğu için.