figüran

kökeni latinceden olan ama okunuşuyla fransızcadan dilimize geçmiş bir sözcüktür. figür kelimesinden gelmektedir. oyunculuğun ilk duraklarından biridir. sahne ve gösteri sanatlarında ön planda olmayan sadece olayın, durumun anlatımını güçlendirmek, daha doğrusu gerçeksi göstermek için kullanılan, vasıfsız gibi algılanan ama gerekliliği tartışılmaz bir oyuncudur. sergilenen yapıtta konu ile alakalı hiçbir karkteri olmayandır. yoldan geçen yada alelade insanı canlandırdığı gibi sadece dekor olarak da kullanılabilir. aynı zamanda malesef halk arasında yardımcı oyuncu ve karakterlere de söylene gelmiş, yapıştırılmış bir tabirdirde. kısa, basit ve kaba taslak anlatımıyla genel olarak ufak rollere verilen addır.bu konu ile alakalı lost dizisinde güzel örnekleri bulunmaktadır.
her ne kadar insan figüran yada yardımcı oyuncu dahi olsa küçük bir rolle hafıza da yer etmek paha biçilemezdir.
(bkz: madem ateşin var ne duruyorsun karanlıkta)
yeni sözlük yazarı. aramıza hoş geldin.

(bkz:askk)
yetmişlerde bir dönem yaptığımız iş. şaka maka; telif hakkı olsaydı köşe olurdum sanırım. karın tokluğuna çalıştık, baktık olmadı, ver elini alamanya.
büyük bir umudun büyük bir hayal kırıklığıyla sonuçlanmasıdır figüranlık. genellikle sete gitmeden önce kurulan hayallerin sete gittikten sonra görülen muamele ve yaklasımlar sonucunda yerle bir olmasıyla sonuçlanan girişimdir.
diriliş: ertuğrul dizisinin bir bölümünde düşman askeri olarak yaptığım ve aynı gün sette sakatlanmamla sonlandırdığım meslek. neden diriliş peki? cast ajansı oraya layık görmüş. diziyi sevmiyorum bile. ama o siyah assassin kostümü ve gerçek -kör- kılıç taşımak çok güzel bir histi.