fransa'dan sonra ingiltere'nin de eşcinsel evliliğe evet demesi

eşcinsel evliliklerin yasal hale gelmesinin en büyük nedenlerinden biri de o ülkenin ekonomik olarak krize girmesiymiş. gittiğim bir eğitimde ülkeler kriz döneminde bu şekilde bir politika izleyerek insanların oraya gelmesini ve masraf yapmasını sağlıyorlarmış. yani ingiltere de çok istediğinden değil büyük ihtimalle bir kriz içinde olduğundandır.
avrupanın iki büyük ve önemli ülkesinin evet demesi çok önemli. sırada almanya'nın olmasını diliyorum. gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.
bir gün türkiye de evet diyecek ve benim o zaman bile düzenli bir ilişkim olmayacak diye tasasına şimdiden düştüğüm bir haber.
kraliçe 2. elizabeth'in onay vermesiyle tamamen yasalaşmış durumda.
nedeni kriz vs. her ne olursa olsun bu ülkelerin ilerde geri adım atacaklarını sanmıyorum. ilga-europe'un lgbtt ülke puanlamalarında da ingiltere ve fransa çok iyi durumdalar. yine aynı puanlama haritasına bakacak olursak sırada almanya var gibi ve ben eşcinsel evliliği yasallaştıracaklarına kesin gözle bakıyorum. onu macaristan, finlandiya, avusturya gibi diğer avrupa ülkelerinin izleyeceğini düşünüyorum. türkiye bu puan klasmanında oldukça gerilerde yer alsa bile gezi parkı protestoları sonrası oluşan bilinçle, yakın dönemde evlilik adına olmasa da lgbtt hakları adına önemli yollar kat edeceğimize inancım var. sonuçta, "bu daha başlangıç, mücadeleye devam" *