hakan günday

29 mayıs 1976’da rodos'ta doğdu. ilköğrenimini brüksel’de tamamladı. ankara tevfik fikret lisesi’ni bitirdikten sonra hacettepe üniversitesi edebiyat fakültesi fransızca mütercim tercümanlık bölümü’nde üniversite eğitimine başladı. ertesi yıl universite libre de bruxelles’in siyasal bilimlerbölümüne geçti. öğrenimine ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi’nde devam etti. ilk romanı kinyas ve kayra ile edebiyat çevrelerinin ilgiyle izlediği ve kendi okur kitlesini oluşturan bir yazara dönüştü. istanbul ve antalya 'da yaşıyor. -kaynak- (bkz: vikipedi)

başlıca kitapları;

kinyas ve kayra*
zargana*
piç*
malafa*
azil*
ziyan*
az*
yeraltı edebiyatının güçlü temsilcilerindendir. kinyas ve kayra ve piçi okudum. piçden deliler gibi keyif aldım ve işin güzel yanı barda filmini yönetmeni piçi sinemaya uyarlıyormuş.
kimilerimiz için edebi bir ilah iken, kimilerimiz içinse yeraltı edebiyatının türk süprüntülerini üreten adam..hakan günday ile tanışmama vesile olan kitap yani piç'in bir kaç cümlesine denk gelmiştim. ve o cümleleri okuduğum an, kendisiyle aramızda aşık olunan fuckbuddy tarzı bir ilişki doğdu. zihnime akan her cümlesi aynı anda hem bana zevk verip hem de ruhumu parçalamaktan çekinmiyordu. ve kitaplarını başkalarına tavsiye ettiğim zamanlarda onların benim kadar kafayı yakarak okumadıklarını anladım. bir süre sonra da gördüm ki, onun kitaplarından zevk almayanlar hayatlarında cenk, barbaros, afgan, kinyas, kayra, asil, alp ve daha pek çoklarıyla karşılaşmamış, onların hayatlarını alt üst etmesine izin vermemiş, hayata karşı alerjisi olmayan, tutarlı, düzgün ve iyi olmayı meziyetten sanan, kendilerini hiçbir zaman sevdikleriyle savaşırken ve nefret ettiklerinle sevişirken bulmayan, tekmeyi yemeyen yumruğu basmayı akıl edemeyen, matematik denen şeyin saçmalığına hala inanan, mutsuzluklarına hala ama hala çare arayan insanlarmış..onları haklı buldum..çok haklı hem de..
çünkü anladım ki hakan zaten bu kitapları başkalarını öldüresiye üzdükleri, derin mutsuzluklara ittikleri, belki cinayetlerin değil ama intiharların azmettiricileri oldukları için cezalandırılması, hapse atılması gereken insanlar için, benim gibiler için, bizim gibiler için yazıyor..o yüzden de çok fazla su yüzüne çıksın istemiyorum bu adam..sana bana kalsın ki bizler geceleri kinyas ve kayra olup yakalım kendimizi, bizler sabahları birer piçe dönüşüp sahilde spor yapanlara karşı bira ve sigara içelim..
yeni kitabı daha idefix de ön siparişe sunulmuştur. almak ve deli gibi okumak için sabırsızlanıyorum.
kinyas ve kayra isimli ilk kitabını 22 yaşında yazmış über seviyede yeraltı yazarıdır.
hakkında bu kadar az entry girildiğine şaşırdığım yazar. kendisi az gibi bir kitabin yazarıdır. ayrıca kinyas ve kayra kitabı çağan ırmak'in tamam miyiz filminin basrollerinden birine sahiptir. bir bilgi daha film festivallerinde jüri üyeliği de yapmıştır. (bkz: uluslararası istanbul film festivali )