hayat görüşü pis yediliden hallice olan yazar

muhakkak bizim sözlüğümüzde de vardır, bugün yoksa bile yarın olacaktır.

zenginlerin default olarak doğuştan gelen bir kötülüğü olduğuna inanır. hatta ona göre zenginin kötülük yapmak için bir motivasyon yoktur. sırf içinden geldiği için, sırf kötülük olsun diye kötülük yapar ona göre.

aşk nedir bilmez, arkadaşlık nedir bilmez, zenginler hep daha zengin olan lider zenginin yalakalarıdır. ya da iki alfa zengin arasında lider zengin olmak için kötülük yarışları vardır gibi gelir ona.

zenginlik ile ilgili düşünceleri dar görüşlülüğünün temel taşlarındandır.

insanların ne kadar karmaşık olduğunu kabullenemez. hal bu ki hayat görüşü, yaşam tarzı, hayatını kazanış biçimi, ailesi ve saire insanın binlerce boyutundan sadece biridir.

lakin bahsi geçen yazar insanları bir iki boyut üzerinden asıp biçmeye pek meraklıdır. tanımadığı insanları kafasında direk iyi ya da kötü olarak kodlayan yazar, onun gibi düşünmeyenleri de göt yalayıcılığıyla suçlayıp sırf kendi gibi düşünmüyor diye aşağılamaktan geri kalmaz.

üstelik bunu yapan yazar genelde faşizme karşı çok duyarlıdır. nerede bir faşist görse başını ezmekten geri kalmaz. ama eğer bu faşistin faşizan tarafı kendine uygun ise de hiç bir şey yok gibi davranır. zira kendisi faşist olamayacağına göre onun gibi düşünen biri de faşist değildir.

faşist elbet de onun gibi düşünmeyenlerdir.