henry and june

anais nin ve henry millerın otobiyografik yazılarından yola çıkılarak anais, henry ve henry'nin eşi june arasındaki ilişkiyi tüm şehveti, çarpıklığı ve masumluğuyla vermeyi başarabilen şahane bir filmdir. yaşanan onca şeyden sonra anais hala kendini masum hissetmektedir. çok şahanedir.

filmin en önemli özelliği ise kadın olmanın genç kızların yaşadığı tek bir tecrübeyle olmadığını, kadın olmanın bir süreç olduğunu tokat gibi yüzümüze vurmasıdır.

anais daha önce belki de yüzlerce kez seks yaptıktan sonra, aslında filmin sonundaki cinselliğe en uzak sahnede bir kadın olmuştur.

beni filmde en çok üzen şey ise zavallı june'dur. june'un varlığı ve sahip olduğu karakter anais ve henry'nin dünya çapında birer yazar olmasına yol açmışken kendisi tek başına ve muhtemelen mutsuz ölmüştür filmin sonundan yıllar sonra...

bir kaç da replik yazayım tam olsun:

eduardo sanchez: be careful anais, abnormal pleasures kill the taste for normal ones. (dikkatli ol anais, ahlaksız hazlar ahlaklı(kabul görmüş, toplumun ananelerine uygun) hazları siker atar manasında)

june miller: i've done the vilest things - the foulest things - but i've done them... superbly. (en alçakça ve en aptalca şeyleri yaptım. ama hepsini en güzel ben yaptım manasında)

henry miller: all right, i'll tell you. june appeared like an angel, and i offered her a fool's faith. she was a taxi dancer. i paid my dime, she put her head on my shoulder, but then the lies began. she told me her mother was a gypsy and her father was a count. later, i saw a film and realized she swiped her whole childhood right out of the film. ( vay efendim ben june ile tanıştım tam bir melek. son kuruşuma kadar harcadım ona, o da başını omzuma koyup başladı yalanlara. bişeler bişeler sonra fark ettim ki bana anlattığı tüm hikayesi bir filmden arakmış aq)
anais nin: and so? (ee, sen ne yaptın)
henry miller: so i married her. (evlendim onla)

june miller: i'll say you're not. look what you've done to anais. you make everything ugly! beauty is a joke for you. you're so negative. you're a failure as a writer. you're not a man, you're a child! you use women! you used me, you fucker! (olmadığını biliyorum. anais'e yaptıklarına bak. her şeyi çirkinleştiriyorsun. güzellik senin için bir şaka. berbat bir yazarsın. adam değilsin. çocuksun. sikik)