homofobik ülkelere olimpiyat yasağı

uluslararası olimpiyat komitesinin, aktivistlerden oluşan all out grubunun gücü sayesinde aldığı karar.

lgbti'lere yönelik ötekileştirici, ayrıştırıcı politikaları olan ülkelerde olimpiyat düzenlenmemesi için yeni kararlar alınacak ve düzenlemeler yapılacak. bunda all out tarafından başlatılan imza kampanyası etkili olmuş, tebrikler yani. fitili ateşleyen ise hususi homofobik yasalar çıkaran rusya.

all out grubunun imza kampanyasına destek vermek için:

https://www.allout.org/en/actions/change...
ohh olsun, iyi olmuş!, dedirtendir.
sadece olimpiyat değil nakliyat, sarfiyat, neşriyat, bakliyat gibi hayata dair bilimum gereksinimlerin de yasaklanması gerekliliğini hatırlatır. hatta, bizim ak-kıllar gibi kadın ve kız çocuğu düşmanı kültürlerin hakim olduğu tüm ülkeleri de kapsamalıdır.
yiyosa suudi arabistan'a falan ambargo uygulasınlar.
türkiye'ye neden olimpiyat verilmediği belli oldu. ülkedeki yetkililer önce onur yürüyüşlerini yasaklamayı artık bıraksınlar. sonrasında eşcinsel, trans vatandaşların diğer tüm vatandaşlarla eşit olduklarını gösteren kanunları çıkarsınlar. sonrasında başvursunlar olimpiyatlara ev sahipliği için.
artık ülkelerin gelişmişlik düzeyini ölçmek için ekonominin durumuna değil birleşmiş milletler'in sağladığı insani gelişme endeksi kullanıldığından dolayı gerçekleşebilecek yasak. yine de, üye ülkelerin ve abd'nin çıkarları doğrultusunda yenilebilir ve maden kapsamında zengin homofobik ülkeleri teğet geçecektir.