i origins

2014 yapımı bilim kurgu ağırlıklı mike cahill filmi. yönetmen another earth filminde yaptığı gibi kesişen yollar, ilişkiler ve tesadüfler üzerinde duruyor. "gözler ruhun aynasıdır." önermesini bilimsel açıdan ele alan filme müzik seçimi ve mistisizm-bilim çatışmasıyla gelen the one muhabbeti de eklenince ortaya tüyleri diken diken eden bir seyirlik çıkıyor.
gerçekten etkisini bırakan filmlerden. ekran karşısında erimeme sebep olan şu repliğini uzun süre unutacağımı sanmıyorum:

--- spoiler---

"when the big bang happened, all the atoms in the universe, they were all smashed together into one little dot that exploded outward. so my atoms and your atoms were certainly together then, and, who knows, probably smashed together several times in the last 13.7 billion years. so my atoms have known your atoms and they’ve always known your atoms. my atoms have always loved your atoms."

--- spoiler ---

ekleme:
filmde çalan harika bir şarkı:

uyarı: fragmanı izlemeyin spoiler dolu.
adetim olmadığı halde kuzenimin ısrarıyla hiçbir şekilde hakkında bir şey okumadan, fragmanına bile bakmadan, izleyip muazzam keyif aldığım filmdir. kesinlikle izleyin ama öncesinde araştırmayın.
bakış açınızı değiştirmenize neden olabilecek kudrette etkileyici bir yapımdır bakın istirham ediyorum açın izleyin.
the east ile kendisinden haberdar olduğum brit marling'in epey başarılı filmi. bir yandan ''hadi be, bu kadarı da olamaz!!'' dedirtirken bir yandan da insanın aklını çeliyor. chuckie suratlı michael pitt'e rağmen izledim. kısacası izleyin, izlettiriniz efendim.
güzel filmdir, bilimkurgu kategorisinde geçse de bence daha çok gizem ve drama ağırlıklıdır. ağlatır, mal mal mutluluk içinde izletir, aniden dizlerinize vurarak ağıt yaktırır felan. izleyin lo işte.