ilk izlenim

bir kişi hakkında, ilk görüşme sonrasında kafalarda yer tutacak olan etkenlerin tümüne verilen isim derim genelde ben buna. ilk görüşmede dış görünüş, konuşma şekli, ses tonu, hal hareketler, bakışlar ve gülümseme gibi etkenlerdir bunlar. örneğin bir iş yerindeki ilk günlerinizi bu etkenlerde başarılı bir şekilde tamamlarsanız devamında sizi o çevre başarılı olarak bilecek ve görecektir.
10 ila 30 saniye arasında birisi hakkında elde edilen bilgilerdir. bir rivayete göre ilk izlenimde nasıl algıladıysanız o kişiyi bir daha öyle görmeniz muhtemeldir. bir nevi ön yargıdır.
ilk izlenimde kelimeler den çok bakış mimik ler kişi ile aramızdaki mesafe ve kişisel bakım yani saciniz başımız giyim kuşam gibi etkenler daha önemli
1 saat kadar önce buluştuğum chaser yanımda ay uy edip durdu. kendi yaptıklarına kendi gülüp dururken kan donduracak bir ifade takındım. nefret ediyorum ilk izlenimlerden. herkes mi ibiş la?
ilk izlenimlerden uzak durmak gerekir.bazen sana hiç ama hiç uymucak mü'mini sana cennetlik şekilde gösterebilir bazen de senin için cidden hayırlı mümini gevur gibi gösterebilir.diğer adı önyargı gibi biişe
beynimizin neredeyse her durumda olduğu gibi sosyal aktivitelerde bulunurken de bir şeyleri kategorize ederek belli gruplara yerleştirerek anlaması sonucu kafada oluşan fikirlerdir. örneğin yeni tanıştığın kisinin kirpikleri eskiden arkadaşın olan ama artık pek hazetmediğin birine benziyorsa bilinç ve bilinç altı bu kişiyi o eski arkadaşla ayni kategoriye yerleştirmeye meyilli olacaklardır. mantık çerçevesinde ele alınıp değerlendirilirse faydalı, koru körüne takip edilirse zararlı olabilecek düşüncelerdir.