inci sözlükteki homofobik yaklaşım

duyuyolar
anlatçakmış
arındırıcaz
getiricez
temizlicez

aydın, entelektüel birikimi yoğun biri olduğu belli. eğitimli adamdan zarar gelmez.
önceden bir kaç yazarımız vardı inci'de de yazan. bir ara sormuştum "incide ayı sözlükten bahsetseniz, eşcinsel olduğunuzdan falan ne olur" demiştim. aldığım cevap "aman abi napıyorsun bunu kesinlikle söyleyemeyiz, bizi bulurlar, afişe ederler, başlığımıza binbir hakaret yazarlar" olmuştu. inci'yi ve duruşunu severim de, bu homofobik, transfobik tutumları içler acısı, acınası halleri yakışmıyor.
hiç yakıştıramadım inci sözlük gibi duyarlı, terbiyeli, eğitimli ve tatlişko bir oluşuma.
bir yönüyle olumlu olduğunu düşündüğüm durum.

eşcinsellere yönelik söylem biz farkında olsak da olmasak da evrim geçiriyor, dönüşüme uğruyor. inci sözlük ile ekşi sözlük içindeki homofobik söylem arasındaki farka bakmak bile aslında bunu görebilmek için yeterli veri sunacaktır. ekşi sözlük'te birinin sizi dikkate alabilmesi için ortalamanın biraz üstünde bir dil kullanarak neden eşcinsellerden hoşlanmadığınıza ya da neden hastalık olduğunu düşündüğünüze dair az buçuk cümle kurabiliyor olmanız gerekiyor. kısaca bulunduğunuz ortamda yetişkinlerin ağırlıkta olduğu ve genel eğitim/zeka seviyesinin ortalama üstü olduğunu varsayan kullanıcılar mecburen kendi dillerini de ciddiye alınabilmek adına yontmak zorunda kalıyorlar. uzun vadede bu durum aslında dil-zihin ilişkisi nedeniyle onların eşcinsellik ya da kendileri için marjinal olan meselelerde daha uzun süre düşünmelerine ve ezberlerini bozmaları ya da en azından sınırlarıını esnetmelerine neden oluyor. sonuç olarak malzemesi bir kaç kelime ve aşağılama cümlesinden ibaret olan söylem sosyal medyanın marjinal kabul edilen internet sayfalarına doğru itiliyor ve alanı daralıyor. inci sözlük kullandığı dil ile kendini marjinalleştirirken aslında farkında olmadan ele aldığı meseleler hakkındaki sert söylemi de kendisiye birlikte marjinalleştirip merkezden uzaklaştırıyor.

günün sonunda ben inci sözlüğün eşcinsellik hakkında orta ve uzun vadede sürece olumlu bir katkıda bulunduğunu düşünüyorum.