isim vermeden hiv testi yaptırmak

pozitif yaşam derneği'nin kendi sitelesinde duyurusunu yapmış olduğu kampanyadır. isim verme konusunda sıkıntısı olanlar için kaçırılmaması gereken fırsat.

--- spoiler ---

düzen laboratuarları ve pozitif yaşam derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü “hiv testi kampanyası” kapsamında ankara, istanbul, mersin ve adana’da ücretsiz hiv testi yaptırabilirsiniz. hiv testi yaptırmak için 0554 838 29 93 numaralı pozitif yaşam derneği kampanya hattını (pazar günleri hariç) 10.00 – 19.00 saatleri arasında arayarak herhangi bir isim vermeden kod numarası almanız gerekmektedir. aldığınız kod numarası ile düzen laboratuarlarına giderek özel ve kişisel bilgi vermeden size verilen kod numarasını beyan edip hiv testi yaptırabilirsiniz.

600 kişi ile sınırlı olan hiv testi kampanyası birleşmiş milletler hiv/aids ortak programı (unaids) tarafından desteklenmektedir.

--- spoiler ---

kampanyanın yürütülmediği illerde yaşayan arkadaşlar için kişisel tecrübe aktarımı: hiv testi, düşünüldüğü gibi o kadar da pahalı ve zor bir şey değil, üstelik de gittiğiniz hastanede doktora durumu açıklayınca da size isimsiz test yaptırmanız konusunda yardımcı olur.**

ayrica umarım olmaz ama testinizin sonucu pozitif çıkması durumunda hasta hakları çerçevesinde isminiz ve sonucunuz yine gizli tutuluyor ve raporlar "hiv negatiftir" şeklinde düzenleniyor. ardından daha kapsamlı testler için kanınız tekrar alınıyor. işinize - gücünüze bu durum etki etmiyor. öte yandan askerlik için de aynı testi gata'da yaptırıyorsunuz ve orada da askerlikten alakasız bir nedenle muaf tutulduğunuza dair belge alıyorsunuz ve hastalığınız yine kayda geçmiyor.
türkiye'de sadece dört merkezde mümkün olan durumken sağlık bakanlığı tarafından bu merkezlerin hizmeti durdurulmuş durumda. pozitif yaşam derneği'nin girişimleriyle başlatılan ve aşağıda linki bulunan imza kampanyasıyla bu merkezlerin yeniden açılıp bu sefer çok daha fazla yerde olabilecek şeydir.

desteklerinizi esirgemeyiniz efenim.

http://www.change.org/petitions/hivepozi...
devlet sağlık kurumlarında kısmen zordur
2012 yılında sağlık bakanlığı halk sağlığı biriminin genelgesiyle isim vermeden hiv testi yaptırılması yasaklandı. özel ve insiyatif kullanan bazı laboratuvarlarda yaptırabilirsiniz. şişli belediyesi sağlık işleri müdürlüğü'n de bulunan gönüllü danışmanlık test merkezi'nde de yaptırılabilir. özel ya da devlet kurumlarında t.c alınması zorunludur.
herhangi bir kurumun ücretsiz isimsiz yapabileceği bir duruma gerek yok en yakın devlet hastanesine gidip 6 aylık cybh kontrollerimi yaptırmak istiyorum diyebilirsiniz bu kadar çekiniyorsanız hijyenik olmayan bir yerde diş tedavisi oldum diyerek ifade edebilirsiniz. hiv pozitif çıkma ihtimalinize karşı hastalık gizlilik haklarınızı ihlalden bir sürü tazminat hakkı elde edebilirsiniz linkte de bir örnek mevcuttur. sağlıklı günler unutmayın korunun!
https://www.google.com.tr/amp/m.t24.com....