istanbul görmemiş insan modeli

22 yaşında biri olarak, utanç duyduğum durum. özellikle bu sene depreşen duygularımla büyük ihtimal görecem gibi sanki inşallah.
dikkatli davranması gereken bir modeldir. elini verirse kolunu kaptırabilir.
yolu istanbula düşmemiş insan modelidir. istanbuldan önce anadoluda turistik yerleri gezmeyi tercih etmiş de olabilir. istanbul = daha çok seks kafasında olanlardan farklı düşünmekte olandır. gelmek için ya müsait değildir ya da doğru zamanı planlıyordur.
istanbullu olmadığı halde otu-boku bahane edip her fırsatta istanbul'a kaçan benim gibi bir bünyeden alacağı nasihat bir an önce gitmesi ve görmesi gerektiğidir. nihayetinde her canlı bir gün istanbul'u tadacaktır.
bu konuda benim sözlerim hayatında hiç istanbul'a gelmemiş olanlara yönelik değil daha çok;
istanbul'a göçmüş göçmesine ama aslında hiç gelememiş olanlaradır. şehirlerin efendisiyle ilgili hiç bir şeyi beğenmez etmez, devamlı eleştirirler.
özünde istanbul'lu kimliği taşımamaları, taşıyamamaları ve bundan dolayı yaşadıkları içsel eziklik yatar.
bence istanbul'a her yeni taşınana valilik vs tarafından bir "istanbul'da yaşam" kitapçığı dağıtılmalıdır.
nelere dikkat edilmelidir, yasak olan şeyler nelerdir, insanlara ve hayvanlara nasıl davranılır, park ve bahçelerin keyfi nasıl çıkarılır, bireye saygı ne demektir, metro, metrobüs kullanımı nasıldır, vapur hatları ile nasıl seyahat edilir ve daha bir dolu başlık eklenebilir.
tabi olay sırf kitapçık dağıtmakla bitmemelidir, açık lise, ehliyet gibi sınavlarda araya karışık istanbul'da yaşam soruları serpiştirilmelidir. gene yetmedi, afişlerle kampanyalar düzenlenebilir.
arabada iken kafasını ve gözlerini cama yapıştırıp, gökdelenlerin ucunu görmeye çalışırlar ve derler ki; aaa istanbul...
25 yaşına kadar istanbulu görmeyip 25 yaşında istanbul'u gören biri olarak istanbuldan önce gezip gördüğüm ve insanları için ne kadar kabalar dediğim tüm şehirlerden özür diliyorum, e kriter istanbul olunca hepsinin aslında ne kadar kibar olduğunu fark ettim
istanbul'u görmemişse hala bir kurtuluş umudu var demektir; hiç görmesindir, istanbul'u görmemişle olur.
yani olabilir ,gelsin görsün ,mimari yapıları incelesin,tarihi koklasın tabi ama burda daha fena bir hayat yok,adamlar 30 kişi grup yapıyor ,ben istanbulda duymadım böyle bir şey * * bizim öğreneceklerimiz daha fazla gibi