john lennon

john lennon, 9 ekim 1940'da ingiltere'nin liverpool kentinde dünyaya geldi. birer işçi olan anne ve babası lennon iki yaşındayken boşandılar. teyzesi ( mary "mimi" smith ) ve amcası tarafından büyütülen lennon, babasını 20 yıl boyunca yalnızca iki kez görebildi.
1957'de lisedeyken,(17 yaşındayken) annesi ona ilk gitarını hediye etti. bu sırada paul mccartney'le tanıştı. şubat 1958'de paul mccartney, george harrison'ı lennon'a tanıttı. daha sonra stu sutcliffe basçı olarak gruba katıldı ve grubun adının 'the silver beatles' olmasını önerdi.
lennon 17 yaşındayken, caddeden karşıdan karşıya geçen annesine bir polis otomobili çarptı.
temmuz 1960'da grubun 'the silver beatles' olan adı 'the beatles' adına çevrildi. bir yıl sonra da ringo starr gruba katıldı. grubun ilk 45'liği olan 'love me do' ekim 1962'de piyasaya çıktı. the beatles ile dünya çapında başarı kazandılar, bazı eleştirmenler tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak nitelendirildiler. kazandıkları ödülleri kendileri bile sayamıyordu[kaynak belirtilmeli].
hem bu kadar ünlü olmak, hem de aykırı tavır takınmak elbette birtakım problemlere de yol açacaktı. 1966'da filipinler'e gittikleri bir sırada devlet başkanının grubu davet etmesinin ve beatles'ın da resmi davetleri kabul etmediğini açıklamasının ardından ülkeden ayrılırken yanlarına koruma verilmedi ve havaalanında saldırıya uğradılar.
daha sonra amerika'daki bir röpörtajında john lennon o olay yaratacak sözü söyledi:beatles şu anda isa'dan daha popüler. her ne kadar espri olsun diye söylemişse de bu söz elbette dokunduğu konu dolayısıyla toplumun büyük bir kesiminin tepkisiyle karşılaştı. amerika birlesik devletleri'nde büyük sorun yaratan bu açıklama sonrasında beatles plakları yakılmaya başlandı. daha sonra abd basınına yaptığı açıklamada: "eğer televizyon isa'dan daha popüler deseydim muhtemelen yakamı kurtaracaktım. ben isa'dan daha iyiyiz, mükemmeliz demiyorum veya karşılaştırmıyorum. sadece söylediğim şekilde söyledim; ama yanlış bir ifadeydi ya da yanlış algılandı; hepsi bu. bunun için üzgünüm; din karşıtı bir söylem değildi. hala bu kadar yanlış ne yapmış olduğumu tam olarak anlamıyorum. size ne demek istediğimi anlatmaya çalıştım; ama benden mutlaka bir özür bekliyorsanız ve bu sizi mutlu edecekse özür dilerim." şeklinde konuşmuştu.
1969'da yoko ono ile evlenen john lennon, yine ayni yıl the beatles'dan ayrıldı.
bu dönemden sonra lennon'ın hayatında birçok iniş ve çıkış oldu. beş yıl aradan sonra müziğe dönme hazırlıkları yaptığı dönemde, akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen mark david chapman tarafından 1980 yılında new york'ta kaldığı otelin önünde silahla öldürüldü.
ölümünden bir ay önce son albümü olan 'double fantasy' yayınlanmış ve lennon, eski politik çizgisinden uzaklaşmış hayatı ve yaşamayı kucaklayan bir çalışma hazırlamıştı.
ölümü [değiştir]

kariyerinde yeniden yükselmeye başladığı bir dönemde, beatles hayranı olduğunu iddia eden ve akli dengesi yerinde olmadığı öne sürülen mark david chapman tarafından, 8 aralık 1980'de new york'ta kaldığı otelin önünde öldürüldü. lennon vurulduğu anda yanına yaklaşan polis memuru tarafından, aldığı yaranın bilincini etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için adı sorulduğunda "ben john lennon, beatles'in john lennon'u" yanıtını verdi.
bir ingiliz olmasına rağmen new york aşığı olan ve orada hayatını sürdüren lennon, nixon yönetimi sırasında ulusal tehlike olarak hedef gösterilmiş ve sınırdışı edilmek istenmişti. çünkü lennon, insanları yazdığı ve bestelediği parçalarıyla; katıldığı televizyon programlarında cesur, özgür açıklamalarıyla; peşinde dolanan kameralara verdiği zekice cevaplarıyla ve yaratıcı eylemleriyle her daim barışa çağırıyor, vietnam savaşı'nı sorgulatıyordu. bunu o kadar başarılı yapıyordu ki kitleleri mıknatıs gibi kendine çekiyordu.
albümleri [değiştir]

double fantasy - 1980
rock 'n' roll - 1975
walls and bridges - 1974
mind games - 1973
some time in new york city - 1972
imagine - 1971
john lennon / plastic ono band - 1970
live peace in toronto - 1969
wedding album - 1969
unfinished music no. 2: life with the lions - 1969
unfinished music no. 1: two virgins - 1968

kaynak :wikipedia
müzik tarihinin en karizmatik,o yuvarlak optik gözlüklerin en çok yakıştığı muhteşem ingiliz insandır.bu gün kendisinin ölüm yıl dönümüdür (8 aralık 1980)kendisini anmak üzere bu akşam bundan üç yıl önce beatles hastası 6 kişinin kurmuş olduğu meat the beatles projesi istiklal cad. terkos sokakta hayat bulacak.oradayız.
beni benden alan ve manası yüksek olan şarkısı : imagine...

tüm rock starlar içinde duruşu, müziği, dünya görüşüyle hep bir adım önde gittiğine inandığım idolüm! amerika'ya hiç gitmeseydi de şimdi hayatta olsaydı sevenlerine kim bilir daha neler katardı diye hayıflanmadan edemiyor insan. cia uyduruk bir senaryoyla ortadan kaldırmak istedi ama şarkılarıyla bir biçimde varlığını sürdürüyor. işçi sınıfının kahramanı'dır johnn ve hep öyle kalacak!
idolümdür. hayatına, müziğine dair bilmediğim bir şey yoktur temin edebilirim ki.
ortadan kaldırılması 33 seneyi buldu fakat hala yaşıyor müziği ve duruşuyla.

dinlemenizi öncelikle önerdiğim 5 şarkısı

god, jealous guy, instant karma, whatever gets you thru the night ve working class hero'dur. bonus olarak da 9 dream'i dinleyebilirsiniz. bu kesinlikle en iyi şarkıları budur anlamına gelmiyor. bu şarkılarla aşık olabilirsiniz kendisine, amaç budur.

özellikle god sözleri ve müziğiyle intiharın eşiğine getirebilir sizi, dikkatli olun.
protest müziğin babası
ilahlığı kabul etseydi tapardım...
ama en güzeli kendisinin her zaman için bir insan olduğunu ve tapınmanın aldatılmak olduğunu belirtirdi...


bugün doğmuş ve hiçbir zaman ölmeyecek olan sanatçı.