kadın argosu sözlüğü

filiz bingölçe'nin hazırladığı, metis yayınlarında çıkan kitap. ilk basımı ekim 2011'di. inanın bana erkeklerden duyamayacağınız gün yüzü görmemiş küfürler, akla hayale gelmedik yoğun mecazlar içerir. toplumda ezilen rolde olan kadının kendi dilinde ve içinde eril öğeleri aşağıladığı bir jargondur. (bkz: am verdik ayıya geldi sıçtı halıya)

büyük argo sözlüğü’nün yazarı hulki aktunç ise kitap için yazdığı sunuşta şöyle diyor: "yaşamın ve dilin içinde gizlenen büyük bir ada keşfediliyor. çılgın, alaycı, dramatik, şen şakrak, melul mahzun bir ada. bir sürü aptal herifin ve kızın ve kadının derinliğine duyumsayamadığı ama yaşamakta olduğu bir ada.

son derece önemli bir dilsel kategori, yazı'nın kalıcı alanına taşınıyor ilk kez. bir erkek (hele bir 'herif'), böyle bir keşfi asla başaramazdı. olsa olsa, o adaya kazara düşebilirdi, robinson crusoe gibi. bir cuma bulabileceği de kuşkuludur."


örnekler:

aba altindan sik ölçmek: (d)-(ar.-türk. f.)-yetersiz bilgilerle bir erkeğin cinsel gücünü tartmaya çalışmak & az bilgiyle bir şeyin aslını öğrenebileceğini sanmak.

abiş: (i) ve (s)-saf ve kılıbık erkek

acemi adamin elinde am ağaca çikar: (d)-(ar. ibr. türk)-cinsellik konusunda deneyimsiz erkeklerin cinsel ilişki fırsatlarını kaçırdıklarını anlatmak için alay yollu olarak söylenir. & acemilerin her şeyi ellerine yüzlerine bulaştırmalarını anlatmak için kullanılır.

açik kiça serin yayla: (d)-(o.k)-hiçbir şeyi olmayanın derdinin de olmayacağını vurgulamak için kullanılır.

ad ayşenin amcik menekşenin (ad alinin göt velinin): (d)-bir işte sorumluluğu üstlenen, eziyeti çekenle o işten yararlanan, sefasını süren kimsenin aynı kişi olmayabileceğini anlatmak için söylenir. & bir kişiye iftira atılması durumunda kullanılır.

adam küsürati (adam müsvettesi-adam namzedi): (d)-(türk. ar.)-dürüst ve sorumluluk sahibi olmayan kimse. & bir erkeğin kendisinden beklendiği gibi davranmaması halinde kullanılır.

amdan kovsa götten girmek: (d)-bir kişiden ya da onun kötü davranışlarından kurtulmanın zor olduğunu anlatmak için kullanılır. & israr etmek. israrcı kişiler için söylenir.

ateşe nal koymak: (d)-bir kimseyi çok etkilemek, büyülemek.

ayinin otuzbir türküsü varmiş armut üstüne: (d)-erkeğin mastürbasyon merakı ile alay etmek için söylenir. & herkesin kendi hobileri ile ilgili çok şey bildiğini anlatmak için alay yollu olarak kullanılır.

harley davidson-bmw-kavasaki: (d)-jigoloların fiyatlarına göre sıralanması. "bir de baktım yazlık diskoda hepsi sıra sıra bara dizilmiş müşteri bekliyorlar. harley davidson mu istersin, bmw mi istersin kavasaki mi istersin…”

hastala vizita: (d)-(fars.-ing.)-(o.k)-hasta ziyareti.

hayir, tut bacağindan ayir: (d)-(o.k)-her şeye"hayır","olmaz"diyen menfi kimseler için söylenir.

herkuşu siktin gözünü devekuşuna diktin: (d)-erkeklerin kadın merakı ile alay etmek için kullanılır.

hiyari elinde, ister soyar yer ister kabuklu: (d)-herkesin istediğini yapacağını, yapmaya hakkı olduğunu anlatmak için alay yollu olarak kullanılır.

papua yeni gine’den gelmek: (d) - bir konuya yabancı olduğunu, cahil olduğunu anlatmak için kullanılır
cinsiyetimden şüphe ettiren sözlük..ben bilmiyorum bu dili...
gamsız baykuş sayesinde bilmediğime şükrettim*
genelde erkek sıfatlandırlması için kullanılan kelimelerdir .
odun=erkek
ayı=erkek
öküz=erkek
para=erkek ..
kırmızı elma diye bir sözlük vardı. bir süre sonra çekilmez oluyor. denedim ve kaçmak zorunda kaldım. hala var mı bilmiyorum !