kama sutra

kama sutra (sanskritçe'de : कामसूत्र ), hint lisanında iki ayrı kelimedir : kama zevk demektir, sutra ise kitap anlamına gelir. iki kelime birleşince zevkin kitabı anlamına gelmektedir.
kimilerine göre, hindistan kökenli bir yaşam tarzıdır. kimilerine göre ise sadece cinsel birleşme yoludur. sadece bir cinsel eylem olarak nitelendirilen “kama sutra” eşleşme ve beraberlik yöntemi olarak kullanılmaktadır. bir tür yaşama sanatı olarak varsayılmıştır.
bu öğretinin amaçları arasında kadın, erkek, çiftler arası denge, yaşamı sevdirmeyi amaçlayan düşünceler olmaktadır. buna ek olarak cinsel açlığın giderilmesi konusunda kullanılabileceği görüşü de vardır. ama genel olarak bunu sadece cinsel eylem olarak görenlerin sayısı daha yüksektir. kamasutra pozisyonları çiftleri zevkin doruklarına çıkartır.
yüksek hint uygarlığının meyvesi olan yüzlerce felsefeden biridir.
sadece cinsel ilişki tekniklerinden ibaret değildir.

(bkz: hindistan)
(bkz: baharat)
m.ö. 400 yılına kadar giden ve tanrı şiva ve karısı parvati’nin cinsel ilişkilerini ve seks pozisyonlarını betimlediği tasavvur edilen kitap. kitaba göre herkes seks yapamaz. hayatını idame ettirebilen, güvenliğini sağlayabilen, canlılara zarar vermeyenler doyuma ulaşabilir. kitap günümüzde seks ve fantezi aparatı olarak algılansa da haz ve cinselliği felsefi olarak açıklayan çok katmanlı bir yazı formudur aslında.

tanrı şiva ve karısı için yazılmış olması çok muhtemel çünkü şiva için inşa edilen tapınakların dış yüzeyi seks pozisyonlarını resmeden heykel ve görsellerle doludur.

(bkz:khajuraho seksüel tapınakları)