kendine güveni artırma yolları

- eşcinselliğinizle, cinsel kimliğinizle barışık olmak.

- spor yapmak, hem yaparken salgılanan serotonin için, hem bir oyun oynuyorsanız hissedilen takım içinde olma duygusu için, hem daha sağlıklı olmak için, hem güzelleşen bir vücut için, hem zamanımı iyi değerlendirdim duygusu için vs.

- eğitim seviyesini artırmak

- (tercihen para da eden) bir konuda uzmanlaşmak

- işinin olması, işinden iyi gelir sağlıyor olmak, işinin uzmanı olmak, işini sevmek, yaptığın işin sana anlamlı ve işe yarar gelmesi, manevi tatmin elde etmek, işinde soru sorulan ve sorumluluk verilen kişi olmak.

- aileyle iyi ilişkiler sahibi olmak

- sağlam bir arkadaş çevresi olmak, iyi sosyal çevreler içinde bulunmak, aranılan kişi olmak, özgüven zedeleyici insanlardan uzak durmak, aksine insanı destekleyen ve geliştiren kişilerle beraber olmaya çalışmak.

- sevgi ve güven dolu bir ilişkin, güvenebileceğin, sağlam, seni kollayan, senin dertlerini paylaşan partnerinin olması.

- maddi imkanlarında belli bir rahatlık seviyesi yakalamak, ev sahibi olmak.

- sağlıklı olmak, kimseye muhtaç durumda olmamak.

- başladığınız işi yarım bırakmamak, insanlara verdiğiniz sözleri tutmak, dürüst olmak.

- geleceğiniz konusunda bir vizyon sahibi olmak ve o vizyona ulaşmak için yapmanız gerekenleri bilmek.

- bütün bunlardan yalnız daha üstün olan birşey var ki, o da bir şekilde elde edilmiş ve durumlar ne kadar olumsuz olursa olsun insana azim veren, kişiliğe sinmiş bir kendine güven duygusu. bunu sonradan elde etmek bayağı güç, böyle insanlara da gıpta etmemek elde değil.
herşeyden önce kendini sevmek
bu uzun listeyi okuyabilecek mecal * .