kıbrıs'ın hayvan refahı yasası

kktc de hayvan soykırımına olanak sağlayacak yasadır ve kabul görmüştür. 1 ay içerisinde sahiplenilmeyen sokak hayvanları ya uyutulacak yada deneylerde kullanılacak.

http://www.aksam.com.tr/hayvan-soykirimi-yuzyilin-utanci--159517h.html

(bkz: yaşam hakkına saygı öldüren yasa istemiyoruz)
tüm gündür kendimi berbat hissediyorum, imza toplandı falan ama bir etkisi olmadı, kıbrıs'ta da değilim, etkinlik falan organize etsem diyorum ama uzaktan nasıl yapabilirim onu da bilmiyorum.

utanıyorum kendi ülkemden şu an.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=594237470602193&set=a.235493106476633.84828.217577848268159&type=1
sahibi olmayan hayvancıklara ölüm !
peki; anası, babası, kimi kimsesi olmayan çocuk esirgeme kurumundakileride mi öldürelim ? e onlarda sahipsiz ? büyüdüklerinde hırsız olup evlerimize, arabamıza girecekler. eline bıçak alıp önümüzü kesecekler.
emekli maaşını almış evine giden fatma nineyi maaşını almak için kesip biçecekler... şimdi kim zararlı ve hakikatli bir hayvan ???
biri iki ayaklı biri dört ayaklı hayvan.
dört ayaklısı ''sataşılmadıkça'' zararsız diğer iki ayaklısı en zararlısı ? eeee...
''yaradılanı severim yaradandan ötürü'' hangi yaradanı sever bu zihniyet ki yaratılanı sevsin ???
ve eylem için hazırlıklar başlatılmıştır
yasalarında eşcinselliğin suç olduğu bir ülkeden beklenen karardır. şaşırmamak gerek.

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/580451_10200518066940574_645471435_n.jpg
birkaç veteriner arkadaşımla görüştüm, yasa hakkında daha detaylı bilgi: http://www.kibrispostasi.com/index.php/c...

ayrıca bir veteriner hekimin facebook'ta yayınladığı yazıyı iletiyorum: "gunlerdir canimizi yedik..bu yasa otenazi yasasi degil diye..veteriner hekimler birliginin de aciklamasini duydunuz gordunuz okudunuz. hala daha yeterli gelmeyeceginizi ve anlamak istemeyenlerin israrla otenazi` kismina takilacaklarini bilerek sunu soyluyorum; yasada belirtildigi uzere belediyeler 30 gun suresince bu hayvanlara bakmak ve yasamlarini kolaylastirmak zorundadir. yasanin ikinci kisim 5 maddesinde kisirlastirmaya atifta bulunulmus ve bunun tuzuklerde duzenlenecegi soylenmistir. bu surecte belediyeler bu kopeklerin kisirlastirilmasindan , asilanmasindan ve kayit altina alinmasindan sorumlu olacaktir.tum bunlar sokaklarda veya belediye binalarinda yapilamayacagina gore bir rehabilitasyon merkezi veya barinak kurmak dolayli yollardan yasada beliriliyor. 30 gun icerisinde sahiplendirilemeyen kopekler veteriner raporu ile ancak uygun gorulurseden kasit sudur " yasamini idame ettiremeyen ve geriye kalan cok limitli yasamini izdirap icinde gecirecek hayvanlar" bunlarin neler olabilecegi yasanin tuzuk kisminda belirtilecektir. kimse keyfi uygulamalarla bir kopegin bir kedinin veya diger hayvanlarin yasamina son veremeyecektir. 30 gun icerisinde sahiplendirilmeyen kopekler yasamini belediye destegi ile kurulacak barinaklarda gecirmeye devam edecektir. yasa ile ilgili soru isaretleri ilgili yasanin tuzugunde acikliga kavusturulacaktir. " ama her sehirde barinak yok" " peki barinak olmazsa ve bu kopegi herhangi bir barinak sahiplenmezse kopek uyutulacak mi" gibi sorularin genel hatlari yasada cerceve halinde verilmis tuzukte detaylari ile ele alinacaktir..."


*
yok öyle bir durum kim soylemesse halt etmiş veteriner hekimler birliğide bizzat bizimle eyleme katıldılar ve onlarda bu yasının çıkmasını istemiyorlar nesrin çıtırık iletisidir : degerli arkadaslar, yeni yasa acikca "sahiplenilmeyen hayvan uyutulur" diyor. fakat bazi arkadaslar, "hayir, yasa uyutulur diyor ama aslinda oyle degil de soyle demek istiyor, yani uyutulur dese de kasti o degil vs vs vs" gibi enteresan yorumlar getiriyor, zorlamalarla öldürme yokmus gibi lanse etmek istiyor. ilk defa bir yasada yazili olan acik hükmün, oyle degil de böyle demek istiyor diye perdelenmek istediginigoruyorum. kibris'ta hayvanlarin "anavatan turkiye" ile yarisir durumda, yok edildikleri, barinaklarda aclik ve hastalikla gelen olumlere mahkum edildigini yakindan takip eden birisi olarak, orada hayvanlarin bu durumlarina seyirci kalan devlet kurumlarinin ve veteriner hekimler birliginin, zaten hayvanlarin hayrina bir yaklasim icinde olmasini beklemiyoruz. yasa ne kadar iyi hukumler icerirse icersin, veteriner hekime uyutma yani öldürme yetkisini verdigi anda, rakamin soluna konan binlerce sifir gibi degersiz olur. yazik, o kucucuk ulke, eger biraz vicdan ve merhamet olsaydi, hayvanlar icin bir cennet olurdu. kisirlastirma duzenli yapilsaydi, "öldürmek yani cinayetle eşdeğer" bir madde iceren bir yasa cikartilmazdi. bu yasa acikca öldürme yetkisi vermektedir. yazik, cok yazik... nesrin citirik/ dohayko genel sekreteri /adana
nesrin çıtırık iletisidir : maddeyi tekrar okuyun. orada ki otenazi gibi yanlis kullanilan, cinayeti allayip pullayip sunan kelimeyi degistirin, ne cikacak. buyurun madde: "bu hayvanları 10 (on) gün süreyle barınaklarda, ağıllarda veya uygun yerlerde tutulmasını sağlar. bu sürenin sonunda sahibi veya bakıcısı tarafından alınmayan hayvanlar için gerekli duyuruları yaparak 20 (yirmi) gün süreyle sahiplendirme çalışmaları yapar. sahiplendirilemeyen ve hayvan koruma dernekleri veya örgütleri tarafından kabul edilemeyen hayvanlara veteriner hekim kontrolünde ötenazi dahil gerekli uygulamaların yapılmasını sağlar." kendinizi kandirmaya devam edin. veteriner hekimler takir takir "ötenazi" adi altinda öldürmeye basladiklari zaman eli dize vurursunuz. gerci, tipki turkiye gibi, orada the barinaklara giden insan sayisi, eli dize vuracaklarin fazla sayida olmadigini gosteriyor. yasa "öldürülecek" diyor, bir kisim arkadas "hayir öldürülmeyecek" diyor. ironi mi desek ne desek bilmiyorum. sevgile nesrin nesrin çıtırık.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151405898558707&set=a.440242788706.221570.630633706&type=1&theater
ne yasası ? her barınak çalışanı kendi yasasını kendisi kurmuş !
köpekler barınaklarda (30 gun suresince bu hayvanlara bakmak ve yasamlarini kolaylastirmak zorundadir ''mış'') ölüme terk ediliyor kimin var bunlardan haberi ? o onu demiş bu bunu demiş palavra yahu.

1 haftadır götümü yırttım rottweiler köpek vardı barınakta yuva bulundu yollamak için kafes parası topluyordum... !!!
şimdi sorarım; hangi belediye barınağı hayvanlara bakmış ta yaşamlarını kolaylaştırmış ?
bu köpek 1 aydır (belki daha fazla) bu karantinadaydı.
yemek yok dışarı çıkması yasak ! ee eee ?
ve bu köpek dün ''öldü'' (ölüm nedeni belli değil). bumu yaşamı kolaylaştırmak barınaklardaki o çocuklar için ?
veyahut bumudur onların barınaklardaki yaşama hakkı; (barınakta ölmüş olan bir köpeği yanındaki köpekler yemiş !) bakınız; işte belediyenin barınakları böyle hayvanlara bakıyor ve yaşam standartlarını en yükseğe çekiyor.

kulaktan dolma bilgilerle nara atılmasın. gerçek !!!! onun bunu demesi ile şunun laf salatalığı yapması ile değil, gerçek ''barınaklarda''. birşeyler yazılacaksa bir barınakta 1 saat bulunulsun ! ve öyle yazılsın.


belediyeler hayvan hakkı savunuclarından barınak gönüllülerinden korktukarı için gostermelik iş yapıyorlar imdat turundaki baraınakların hallerini tek tek görüyoruz allah korkuları yok ellerinden gelse hepsini çine satarlar şerefsizler alın imdat turumuzdan bir kaç resim en iyileri http://www.timurca.com/tag/ismet-taner-ay/
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=596557467036860&set=a.235493106476633.84828.217577848268159&type=1&theater