kilise çanı

%99 unun hristiyan olduğu ülkede duymaktan rahatsız olmadığımdır . keza rahatsız olsam bu ülkeyi terketmek zorundayımdır ," rahatsız oluyorum kesin şunu" deme hakkım yoktur . hoşgörüdür bu , saygıdır .

ama bunlar için tabii ;

(bkz: insan olmak)
hritiyan olmayan birisi olarak kilise çanı neden çan yahu hiç hoş değil. piyano çalsalar keşke diye eleştirmediğimdir.

sonradan gelen edit: yobazların harman olduğu yerde, konya'da, şehrin ortasında bangır bangır çalıyor.
bundan 60-70 yil oncesine anadolunun pek cok bolgesinde duyulan, din'in insan hayatina zorla empoze ettigi sesler grubundan hristiyanlarin all-time-best instrumental single'i.

son yarim asirdir ulkemizde sistematik olarak bu cani calan kiliseler yikilmakta ya da restorasyonuna izin cikartilmayip yikilmasi beklenmektedir. yerine baska bir hosgoru abidesi olan cami ve ezan ikilisi getirilmistir.

ya sev ya terketcilerin kucuk yesil sermaye kardesleri olan yeni nesil islamistlerin ezan ile kendi egemenligini ve fasizmini mesrulastirmak amaciyla destek argumani olarak sunmaya calistigi ses olmustur bu ses simdi de. sevmezseniz direkt yurtdisina postaliyor herifler; vergi veren/vatandas olanlar sirf onlar cunku amuakoyim. kendileri bilmez ki turkiyede tek tuk kalan kiliselerde de can calmak sinirlandirilmis veyahut tamamen yasaklanmistir 'genel orf ve adetlere' ters dusuyor ve hosgoru manyagi muslumanlari rahatsiz ediyor diye.çocukluğumu anımsatan ses. annem ve babam almanya'da işçiydi, ben de çocukluğumun bir bölümünü almanya'da geçirdim. kilisenin çanı uzaktan uzaktan, böyle bir kuyunun içindem gelir gibi duyulurdu. bize yalnızca gurbette, yabancı bir ülkede olduğumuzu hatırlatır gibi öyle yabancı, öyle soğuk, öyle uzaktı.
çalınması, ezan kadar gereksizdir. kimsenin artık bu şekilde dürtülmeye ihtiyacı yoktur. umrunda olmayan insanlar rahatsızlık duyacaktır. süper tanrılarının kendileri hakkında neler "yazdırdığını" umursamayan ve growlr da aynı anda sadece tek kişi ile konuşurlarsa ve pipi fotografı yollamazlarsa, inançlarına göre cennete gitmeyi bekleyen naif eşcinsel müslümanlar kızacaktır kesin bu dediğime, fakat ezandan daha az rahatsız edicidir.