kırmızı telefon ve beyaz pantolonun suça tahrik sayılması

mamaklı zülfü davasında verilen ve mahkemece şehvet sınırlarını çizen anlamsız hüküm.

karısını akıl almaz şekilde ölüren katil kocaya mahkemece önce müebbet hapis cezası uygulandı, ardından haksız tahrik indirimi uygulanıp ceza 20 yıla çekildi. sebep ise katilin son duruşmada eşine telefon kullanmayı yasaklamasına rağmen eşinde kırmızı renkli telefon gördüğünü, kendisinden habersiz psikologa gittiğini ve başka erkekler görecek şekilde beyaz pantolon giydiğini söylemesi. doğru olup olmadığı bile tartışılabilir bu savunmaya göre mahkeme neredeyse suçsuz bulup beraat verecekmiş de son anda ceza vermiş gibi.

kırmızı telefon kullanan ve beyaz pantolon giyen bayanların potansiyel olarak suça teşvik yarattığına karar veren mahkeme, şeriat mahkemelerinde rastlanan hüküm verme şekillerini aratmamış resmen. sanırım hükmün verildiği yerde türkiye değil, bir iran eyaleti zahir, ruh hastası bunlar.
kadının gözünün üstünde kaş olması, ağzının içinde diş ve dil olması da suça tahrik unsurlarıdır. merhuma otopsi yapılmış mı? kaşı, dili, dişi yanlış yerlerde duruyorsa adam 20 yıldan da yırtabilirdi.