kobani

ışid'in saldırılarına karşı direniş gösterilen suriye'deki bir kürt şehri. pkk ile ışid'in birbirini kestiği yer de denebilir. siviller ölmese iyiydi.
#kobaneiçinsokağa hashtagıyla twitter üzerinden takip ediyorum, ülkenin hatta dünyanın bir çok yerinde kobani ile dayanışma eylemleri devam ediyor. yer yer polis müdahaleleri var.

(bkz: kobane için sokağa eylemleri)
devrimci kürt güçleri şehir merkezini özgürleştikten sonraki iki hafta içinde işid'in ele geçirdiği diğer köyleri de almıştır. hatta daha önce ypg'nin elinde olmayan bölgeleri de devrimci kürt güçleri devrimci araplarla birleşip alıyorlar. hiç bir basın organımız bu haberleri vermemektedir, galiba malum şahıs üzülmesin diye mi bilemem. ama orada yaşayan insanlar adına sevindiricidir. dünyanın dört bir yanından gelmiş tecavüzcü, kelle kesici, insanlığını yitirmiş sözde cihadist bu gruplar yerel halkların direnişine daha fazla dayanamamış ve geri çekilmişlerdir. online ve an ve an güncellenen harita için buraya lütfen

edit: hartitada yeşilimsi sarı: peşmerge güçleri, koyu sarı:ypg güçleri, siyah-gri:işid, bordo: ıraklı şıiler, açık kırmızı: esad güçleri, açık yeşil: özgür suriye ordusu, beyaz(bejimsi): el-nusra 'nın kontrol altındaki bölgeleridir. age of empire oyunu gibi ara ara bu renkler yer değiştirmektedir. saf gri bölgeler ise ırak suriye sınırı dışındaki ülkelerdir.

edit2: yani abd'nin silah yardımı ve koalisyon güçleri bombardımanı da etkili olmuştur. hatta büyük etkisi vardır. eğer cnn-international ve bbc takip ediyorsanız, karadaki en iyi müttefikimiz kürt grupları diye sürekli tekrarlıyorlar. ürdün için de iyi yorumlar var. türkiye için negatif ya da nötrler. yani işid için hareketsiz ve isteksizler diyorlar ama jeopolitik öneminden bahsediyorlar. türkiyenin putinle yaklaşmasını da olumsuz görüyorlar. kdp, kup (yani peşmerge güçleri), pkk ve ypg (batı gözünde seküler ve laik güçler diye geçiyor) kuzey suriyede koridor oluşturup akdenize bağlantı oluştururlarsa türkiye üçün birini bile zor alır. bunun anlamı hayvani boyutlardaki kürt petrolünün türkiye, iran ve şıi ırak üçgeni olmadan uluslararası piyasaya açılmasıdır. yani abd kobeniyi kurtarmak için milyonlarca dolarlık bombalar attı, babasının hayrına atmadı herhalde. geri dönüşümünü almadan bırakmaz. tabi gönlüm türk-kürt ittifakında ama yani işid seviciliğimiz yüzünden ne hallere düştük.
özgür bi kürt kenti olaya devam etmiştir. bölgedeki kürt egemenliği için önemli bi nokta olmasıyla birlikte güçlenme ve ilerleme için kaynak bi noktadır. devrimci kürt güçlerinin bi zaferi ve başarısıdır..
yakında yeniden hareketlenecek gibi görünen, halkı için zor günlerin bitmediği şehir.
ayn el-arap suriye'nin halep ili'nin, ilçesidir. 54.681 kişilik bir nüfusa sahiptir. nüfusunun ortalama %90'lık kesimini kürtler oluşturmaktadır. aynı zamanda kentte türkmen (% 5), arap (% 5) ve ermeni (% 1) de yaşamaktadır.
halk koruma birlikleri ayn el-arap'ı 19 temmuz 2012 tarihinde ele geçirdi ve adını kobanê olarak değiştirdi.
gariptir ki tüm dünya bu karara uydu ve her kesimden her adem artık bu şehri kürtçe adıyla anmakta.
bu aralar kürt grupların islam vahşetine direndiği yer
ışid yine bombalamaya başladı sanırım bu yerleşim merkezini. intihar saldırıları yapılmış. 30 civarı kişinin hayatını kaybettiği haber edilmiş. ev baskınları da yapılmaktaymış. resmen halkı katlediyorlar, şehre ypg kılığında sızdıkları bildirilmiş.
ışid'in evlerin kapı zillerine basıp çıkanı kurşuna dizerek kadın çocuk demeden katliyam yaptığı yer. insanlığımdan utandım lan. eğer bahsettiğiniz gibi müslümansanız ve inandığınız bir allah varsa umarım tez zamanda belanızı verir.