kpop

güney kore pop müziğine verilen addır. son dönemlerde gangnam style sayesinde pek dikkat çekmiştir ülkemizdede. genelde gruplardan oluşan kpop temsilcileri daha fazla başarılıdır*. yalnız bu gruplar 10 kişi üstüne de çıkabilir bizimkiler gibi 2-3 kişi çıkıp meydana bir albüm yapıp "anlaşamıyoruz yeaa, dağıldı grup" demezler ve birbirlerini pek nadir yerler*. dinlediklerim arasında en başarılıları;

(bkz: snsd)
(bkz: 2ne1)
(bkz: big bang)
(bkz: super junior)
(bkz: wonder girls)
(bkz: fx)
(bkz: secret)
kpop popüleritenin dışında dahil olunması en zor müzik seçeneği zira yaptırımlarının çok acı olduğunu öğrendik en başında bir araya getirilen 10 ve daha fazla kişiler pek çok özgürlüklerinden feragat etmek zorunda kalıyorlar. örneğin halyu star yani uzak doğu ve dünyaca tanınan bir star olana kadar geçerliliğini sürdüren bir "kölelik anlaşması" imzalıyorlar. sevgilileri hiçbir zaman olmuyor, cinsel ilişki ihtiyacı grup içinde karşılanıyor, kazanılan paraların ciddi bir miktarı firmaya kalırken hiçbir şeye itiraz etme hakları yok vs gibi. yani korede ünlü olmak, türkiyedeki gibi yönetmenin yatağından geçmek kadar kolay değil. hakkını vermek lazım. gangnam style için nelerden vazgeçtiler hayal bile edemeyiz diyim ben size.
ilk başta çok fazla ön yargıyla yaklaştığım müzik türü. ama iyi gruplar bulup iyi şarkılarını dinledikçe sevdim. şuan tüm şarkılarını dinlediğim 2 tane grup var.

(bkz: exo)
growl =
*

(bkz: b a p) *
warrior =

angel


korean pop. çok kaliteli pop müzik yapan korelilerin sevdiğim müzik türü. japonlardan farklı olarak kawaii değildir ve kızları seksidir, güzel dans ederler. melodileri bizim melodilerimize çok yakın buluyorum bazen. aynı jason derulonun 4 aylık balkan seyahatinden sonra çıkardığı albümdeki melodiler gibi(bkz: talk dirty to me)
severek dinliyoruz*
geçen gün girdiğim bir kitapçıdaki dergiler bölümünde araba sporları konusunda sadece iki dergi varken, kpop konusunda 3 derginin olması ile ülkemizde de bayağı popüler olduğunu düşündürten pop müzik endüstrisi şeysi. ondan sonra merak edip, dergide ana sayfada gördüğüm gruplardan aklımda kalanları arattım, twice diye bir şey buldum. iki kliplerini seyrettim, yani maşallah bir prodüksiyon harikası hakkaten, kızlar çok güzel, klip harika çekimler animasyonlar falan harika, şarkı desen işte orta karar bir pop şarkısı ama görsellik şahane olmuş. hiç bilmediğim bir konuydu, ne olduğu hakkında fikrim oldu en azından.

yalnız dergide ‘hyun lee hala depresyonda mı? ang sun yeni albüm hazırlığında’ falan gibi haberler görmek çok acaibime gitti. alışmışız bu tür haberleri sadece hıristiyan isimleriyle görmeye.