la piel que habito

hakkında spoiler okunmaması gereken film. zaten bir yerde artık anlıyorsunuz ama o anlama kısmı zevk veriyor. gerçekten rahatsız, gerçekten almodovar'ın konforlu bölgesinin dışında ve cesur.
ayrıca banderas hala taş!
almodovar'ın kurgu olarak aşmış filmi. elimin altında uzun süredir duruyordu ama bir türlü izleme fırsatım olmamıştı. uzun zamandan sonra ilk defa bir filmin içine bu kadar girdim ve film beni resmen hapsetti diyebilirim. izlerken ışığı kapatıp yatağa girmiştim, kendime geldiğimde nerdeyim lan ben ışığı kim kapattı tüm filmi bu şekilde mi izledim ben dedirtmiştir. özlemini çektiğim sinema zevkini yeniden yaşattırmıştır.

spoiler
banderas'ın yaptığı ne kadar yanlış olsa da sonunda geri zekalı vera o taş gibi adam bırakılır mı demedim değil*
spoiler
izlerken jetonumun düşmeye başladığı anlarda mütemadiyen durup "yok artık!" dememe sebep olan muhteşem film.

son dönemlerde izlediğim en iyi film bu sanırım, şiddetle tavsiye ederim, ve sakın spoiler okumayın, filmin çarpıcı olmasının en büyük sebeplerinden biri anlatımı, bozmayın.
thierry jonquet’in tarantula isimli romanından beyazperdeye uyarlanmıştır.antonio banderas uzun yıllar sonra,bu film ile yeniden almodovar ile bir araya gelmiş ve oyunculuğunu bir kere daha konuşmuştur. son dönemlerde izlediğim en iyi filmlerden biri!
ana karakterlerinin masum olmadığı film. beni çok etkilemese de düşündürdü. tamam, hepsi kabul edilmeyecek şeyler yaptı. ama cezaları bu olmamalıydı.
bu kadar rahatsız edici olup da izlemekten kendimi alamadığım bir film olmamıştı sanırım. bir de nedendir bilmem antonio banderas bu filmde gözüme hiç olmadığı kadar seksi gelmişti.

--- spoiler ---

o ilk ameliyat sahnesi, banderas'ın olacakları/olanları söylediğinde vicente'nin gözlerindeki o ifade... sonunu bile bile izlediğim halde bu kadar etkilenmeyi beklememiştim. insan bir yandan kızıyor ama bir yandan da hak vermekten alıkoyamıyor film boyunca. sanırım bunun sebebi de filmdeki o dönüşüm olgusu. böyle bir şeyi kimse kimseye yapmaz diye düşünürken, adam intikamını çatır çatır alıyor.

--- spoiler ---