lezbiyen görünürlüğü

lgbt bireylere bakıldığında en az görünürlüğe sahip yönelim. bugün bir lbt kadın platformunda ayı sözlük konusunu tartıştık. ayı sözlük kurucusunun onları sözlüğe kibarca davet edişi ve sonrasında onların hoş olmayan bir şekilde daveti geri çevirmesi. lbt kadın platformu başlığını, kapalı platformlarında paylaştım ve neden bu kadar kapalıyız, bakın eleştiriliyoruz dediğimde, öyle cümlelerle karşılık verdiler ki inanılır gibi değildi. bize biraz daha zaman gerek sanırım ki, genellemelerden kurtulamıyoruz, bizim gibi olmayan ve düşünmeyenlerle aynı ortamı paylaşamıyoruz. birde kaos gl nin bir haberi var bununla ilgili. tabi ülkemizden değil dünyadan.

http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=4096

(edit: ötekileştirilmek.)
seksist erkek egemen toplumun hedefine tam 12 den oturan geylerden farkli olarak, lezbiyenlik, erkek egemen iktidari açikça tehdit etmeyen bir olgu gibi görülür. yanlis bir biçimde seksi, eden-edilen gibi keskin roller üzerinden yeniden üreten sakat erkek egemen algiya göre, lezbiyenlik bu keskin rol ayrimlarinin belirsizlestigi flu bir alandir. "nasil olsa giren çikan bisey yok" mantigiyla düsünen siketapar erkek toplumlarda lezbiyenler kendilerine, görece konforlu bir yasam alani bulurlar. sanirim lezbiyenlerin görünürlük konusundaki isteksizligin temelinde birazda bu durum rol oynamaktadir.
azlığı yasakların delinmeye teşvik eden çekiciliğiyle alakalı olabilir. gayler sanki toplumun genel kanaatinin aksine var olma çabası gösterirken lezbiyenler sanki kabul gören eşcinsel bireyler gibi günlük hayatlarına devam etmektedirler. porno sektörü desen, barlar desen, turizm desen gaylere hizmet için varmış gibi; ya gayler sayıca fazla ve bu bir ticarete dönüşmüş durumda ya da kabul edilmeyen bir gerçek topluma sindire sindire kabul ettirilmeye çalışılıyor.
türkiyedeki şuanki mevcut hükümete rağmen değişimi gözlemlemek mümkün. eskiden hiç bilinmeyen lezbiyenlik şimdi artık farkedilen bir yönelim olmaya başladı.
herhangi birine "eşcinsellikle ilgili ne düşünüyorsun?" diye sorduğunuzda, ayy canım bence erkek erkeğe hiç hoş değil gibi bir tepki alırsınız. * (bkz: homofobik) heteroseksist düzende bile kadın eşcinselliği görmezden gelinir. o kadar ciddiye alınmaz ki en yakın sözde çok anlayışlı hetero arkadaşlardan bile eninde sonunda sen de evlenip çoluk çocuğa karışacaksın sözlerini, imalarını duymak kaçınılmazdır.

fakat avrupa'da ve amerika'da günümüzde değişmiş olan bu algı zamanla türkiye'de de değişecektir ve muhtemelen lezbiyenler daha görünür olacaktır. en basiti amerika'da gay ve lezbiyen ayrımı bile yapılmaz kadın-erkek bütün eşcinseller gay olarak bilinir, kendini öyle tanıtır. kanaatimce ülkemizde istenilen düzeyde bir görünürlük için en az 50 sene lazım o ayrı. *
türkiye gibi bir ülkede olması için daha çok uğraşmamız gereken şey.