lüksemburg

geçtiğimiz yıl benelux ülkelerine gerçekleştirdiğim ziyaret sırasında ilk kez gördüğüm ülke. ülkede fransızca, almanca ve flemenkce konuşulmaktadır. bankaları ile ünlüdür. bir de soğuklarıyla.. temmuzda gitseniz de yanınızda mont bulundurun derim.. harbi üşüyorsunuz.. türkçesi lüksemburg'dur.
adı bourg * olan partnerden kaliteli oral seks yapmasını isteme söylemidir.
bir vadi çevresine kurulmuş ülkecik. öle bir mekandır ki, bu ülkenin dükünün sabah gezerken yanınızdan geçtiğini filan görebilme ihtimaliniz çok yüksektir. nüfus çok az olduğundan ve yeni jenerasyon genelde belçika,fransa ve hollanda gibi çevre ülkelerde yaşayıp çalıştığından velet görürseniz resmini felan çekin, nadir bulunan bir tür çünkü. yaşlı sevenler için birebir. ülke ekonomik olarak aşmış olduğundan maaşlarda fırlamış durumda. örneğin bir otobüs şoförü 4 bin euro maaş almakta, tabii tüketim de bir okadar pahalı olduğundan bizim gibilere geçici felç geçirttirmek dışında pek bir olayı yok bu maaş miktarlarının.
sigara, puro gibi ürünler çok ucuzdur ama, söylemedi demeyin.
2010 yılı sonuçlarına göre kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ikinci ülke. listede birinci sırada katar görünse de katar'daki gelir dağılımındaki eşitsizlik göz önünde bulundurulunca gönlümüzün birincisi lüksemburg oluyor.

kişi başına düşen yıllık gelir:
2010: 79 bin 411 dolar
yeni bir başbakana sahip. xavier bettel ülkenin ilk eşcinsel başbakanı oldu.
eşcinsel başbakanı yakın zamanda eşcinsel evlilik yapıyormuş. ne güzel ülkeler var.

(bkz: gauthier destenay)