nahid sırrı örik

otuzlu yıllarda hem eşcinsel olduğu için hem de osmanlı imparatorluğuna sempati duyduğu için edebiyat dünyasından dışlanmış, görmezden gelinmiş yazar. o kadar sene edebiyat okudum tek hocamın ağzından adını duymadım. ilk defa zeki demirkubuz'un kıskanmak filmi ile duydum, okudum. başarılı da bir yazarmış kendisi bence.
1895-1960 yılları arasında yaşamış, " cihan kaynanası" adıyla bilinen, neredeyse üzerine yazı yazmadığı konu olmayan, "bize unutturulmuş" değerli bir yazar. bazı romanlarının film uyarlamaları da vardır: kıskanmak, abdülhamit düşerken... bahriye çeri'nin " bir cihan kaynanası: nahid sırrı örik" adlı kitabı yazar hakkında hazırlanmış en kapsamlı çalışmadır. sultan hamid düşerken, eski zaman kadınları arasında, gece olmadan, kozmopolitler, eve düşen yıldırım, kıskanmak,..en bilinen kitaplarıdır. "dar bir yüzeyin derinliği olan hikayelerini ürettiği" söylenir. cinsel yöneliminden dolayı ciddi olarak negatif ayrımcılığa maruz kalır. yusuf ziya çimdik müstearıyla akbaba dergisi'ne yazdığı bir şiirde onunla dalga geçer:

kırıtarak gelirken uzaktan nahid sırrı
sanırım pantolonlu ceketli bir kız gelir!

yıldırım türker'de örik'le alakalı bir yazısında, yazarın dillere destan çirkinliğine ve bugün elimizde silik siyah beyaz bir fotoğrafının kalmış olduğuna değinir.

yıldırım türker'in kendisi hakkında güzel bir yazısı vardır. cinsel yöneliminden dolayı karşılaştığı zorluklardan,kendisine takılan isimlerden(kız tabiatlı,ecnebi meşrepli,mühtedi,asabi,uyumsuz) yazarın nasıl bir cehennemde yaşadığını anlamak güç değil. http://www.radikal.com.tr/yazarlar/yildi...
not:yazarın adının doğrusu "nahid sırrı örik"
2.sınıfta kıskanmak'ı okunmakla kendisi araştırdım. cinsel yönelimi zaten kitapta kadınları anlatımı ile erkek karakterleri resim gibi tasvirleriyle farkından ufaktan belli etmektedir. filmi de izledim ancak kitap çok daha çok başarılı, sizi farklı yerlere alıp götürür/ bir tık şaşırtır.

neden bilmiyorum ama ilk okuyuşumda bana başrolde keira nightley'in olduğu ve yine roman uyarlaması olan atonement (kefaret) ı animsatmistir bir nebze
tüm kitaplarını severek okuduğum enteresan bir üsluba sahip, romanlarında kadınları şirret karakterlerde işleyen en başarılı ilk dönem türk romancısı olmasına rağmen sırf feminen gay olduğu için milli eğitim müfredatına girmemiş ve hala giremeyen über ötesi yazar. tüm kitaplarını okumamın sebebi ise teknik üniversite?de aldığım seçmeli dersin konusuydu ve ders nahit sırrı örike adanmıştı resmen. 1985 doğumlu yazarımız 1960da vefat etmiştir. zeki demirkubuz örikin kıskanmak romanını beyaz perdeye aktarmıştır zaten abdülhamit düşerken bilmeyen yok sanırım . aşağıda eserlerini kopyala yapıştırla vikipedi?den ekliyorum fırsat buldukça alıp okuyun anacım

hikaye kitapları

kırmızı ve siyah (1929)
san?atkârlar (1932)
eski resimler (1933)
eve düşen yıldırım (1934)

romanları

kıskanmak (1946)
sultan hamid düşerken (1947)
yıldız olmak kolay mı? (2006)
tersine giden yol

oyunlar

sönmeyen ateş (1933)
muharrir (1934)
alınyazısı (1952)
inceleme
edebiyat ve sanat bahisleri (1932)
tarihi çehreler etrafında (1933)
roman ve hikâye hakkında bir kalem denemesi (1933)
hayat ile kitaplar (1956)

gezi notları

anadolu (1939)
bir edirne seyahatnamesi (1941)
kayseri-kırşehir-kastamonu. (1955)
hatıraları
eski zaman kadınları arasında (1958)
otuzlu yılların yazarı. döneminde inanılmaz çirkin ve bir o kadar da feminenliği ile anılan yazar. 2009 yılında zeki demirkubuzun sinemaya uyarladığı çirkinliğin sözel anlamda mütecessimesi "kıskanmak" adlı romanın eşcinsel yazarı.