oblomov

yeni sözlük yazarımız. hoş gelmiştir.

(bkz: askk)
hoşgelmişsin, dilerim aradığın huzuru, mutluluğu burada bulursun..
oha,nickime başlık açılmış ve ben daha yeni görüyorum...hoş bulduk,tüm bu iyi temennileri,bana dileyenlerin de hayatlarında bulmasını ve hiç kaybetmeden yaşamalarını diliyorum.
daha önce eşine rastlamadığınız bir adam görürsünüz,sonra onu başkasına anlatacakken uygun kelimeyi bulamazsınız, çünkü eşine rastlamadığınız bir kelime bulmanız gerekir ama siz daha önce öyle bir kelime ne öğrenmiş ne de duymuşsunuzdur, izlediği ve izlediğim bir filme yaptığı yorumla bende radyoda çıkan 'şehri uzaylılar istila etti' haberi gibi bir etki yaptı, bu sözlükte psk nın yazılarına ve düşüncelerine sahiden hayrandım ama ondan sonra ilk defa kelimenin tam anlamıyla birine 'hayranlığı' tüm iliklerimde hissettim, vay be sözlükte girdi yazarken terbiyesizleşemediğim ender anlardan
bu adamı hemen sözlükte istiyorum, hep yazsın çok yazsın, anlatsın hep bize bildiklerinin
aralıklı olarak buradan yazıştığım, spiritüel yazarım benim. üçler yasasını iyi kullan, yaptığın her şey sana geri dönecektir. kimseye zarar vermediğin sürece ne istiyorsan yap. yapamadığın yer olursa bana danış*
sözlüğün güzide yazarlarından. ilya ilyiç gibi olmasın da adı oblomov olsun, üşengeçlik zor zanaat. bir de ştoltz bulma meselesi var...
çok merak ediyorum kendisini, telefonlarıda kapalı. en son istanbul'a geldiğimde görüştük, sonrası bilinmezlik. bilen duyan varsa haber ederse beni sevinirim.
ivan goncharov'un kitabı.

http://ayisozluk.com/lnk/ab2884

romanının baş kahramanı oblomov; tembel, hiçbir şey üretmeyen, her şeyi boş veren, hazırcı, ukala, yerinden kıpırdanmaktan bile kaçan, bezgin, halsiz, kötümser bir karakterdir. oblomov, fiziki tembellik yanında zihinsel tembellikte de ön plandadır, öndedir. sürekli kararlar alıp; kararlarının hiç birini uygulamak için kılını bile kıpırdatmadan yaşar.

ayrıca hastalığı da vardır;

(bkz: oblomovluk)
gonçarovun mükemmel romanın kahramanıdır. yazar bu romanında tipik rus tembelliğini eleştirmiştir. oblomov soylu ve zengin bir toprak sahibi ama iflah olmaz bir tembeldir. sadık ama aptal olan hizmetçisi zahar ise tembelliğin ve aptallığın bir başka boyutudur. oblomovun alman arkadaşı stoltz ise soylu ve zengin bir aileden gelmemesine rağmen alman çalışkanlığı,akılcılığı ve sorumluluk bilinciyle örnek alınası bir insandır. bu romandan sonra rus halkının diline oblomovluk diye bir kavram girmiştir. çok şükür ki ülkemizde ki oblomovluk rusyadan da ötedir.
kadıköy'deki güzel ve rahat birkaç mekandan birisidir. arkadaşlarınızla oturup muhabbet edip bişeyler içebileceğiniz sıcak samimi bir yer.