topitop

Durum: 10 - 0 - 0 - 0 - 05.09.2018 02:11

Puan: 132 - Sözlük Kezbanı

1 yıl önce kayıt oldu. 7.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

türkçe'de sık yapılan hatalar

türkçeyi genellikle olabildiğince açık konuşmak gerekir.çünkü açık konuştuğumuzu sandığımız çoğu durumda aslında açık olmadığımızı görürüz.basit bir örnek vermek gerekirse;’spor salonundan çıkarken aliyi gördüm’ cümlesini ele alalım. aslında ne kadar doğru gibi duran bir cümle.ama cümle anlamını çözümlemeye çalıştığınızda spordan çıkan sen misin ali mi belli değil.evet türkçede bu ve benzerlerini çok sık tekrarlıyoruz ama bir şekilde anlaşabiliyoruz.

7 eylül 2018

evet rusya 7 eylülü beklemedi ve bugün idlibi vurdu.

insan ne olmadan yaşayamaz

tolstoy reisin ‘insan ne ile yaşar’ eserine göre insan sevgi ile yaşar ve insanın yegane görevi faydalı olmak ve iyiylik yapmaktır. dolayısıyla tolstoy reise göre insan sevgi olmadan yaşayamaz,eğer yaşarsa insan değildir zaten.

7 eylül 2018

7 eylülde rusya,iran ve türkiye tahranda görüşme yapacaklar. rusya şu an doğu akdenizde savaş gemileri,denizaltılar ve uçaklarla çok büyük bir tatbikat yapıyor. tatbikat 8 eylülde sona erecek. rusyanın tatbikat alanına baktığımızda kapattığı alanlar türkiye-kıbrıs ulaşımını önlememek için itina ile düzgün hatlar çizmiş,belli ki üzerine çalışılmış bir tatbikat.
şu anda idlibte 100.000 in üzerinde esad mualifi var. ayrıca buna ek olarak 30.000 birleşmiş milletler statüsünde terörist olarak görülen gruplar var. rusya ve iranın, suriyenin toprak bütünlüğünü ve esadı desteklediği biliyoruz,geçenlerde çinden gelen açıklamalar da açıkça gösteriyor ki çin de tamamen suriyenin toprak bütünlüğünden ve esadın kalmasından yana. türkiye esadı istermiyor ama suriyenin toprak bütünlüğünün korumasını istiyor görünüyor!
ancak abd ve ab siyasetle bu işin politik olarak çözülmesini istiyor.yani abd ve ab suriyenin bu kaotik durumunun korunmasını istiyorlar. fakat diğer taraftan rusya, çin, iran ve türkiye idlibe operasyondan yana. ve bu operasyonu bir an önce yapmak istiyorlar. çünkü bölgeye yapılacak operasyonla en az 1 milyonluk bir göç dalgası bekleniyor ve kış gelmeden operasyon bitsin ve bölge temizlensin istiyorlar. eğer operasyon uzarsa ve kış gelirse sınıra biriken mülteciler insani haklardan dolayı türkiye'ye sığıncaklar, en azından bir kısmı sığınacak. dolayısıyla 7 eylül tarihi önemli bir tarih olabilir. bakarsınız tahrandaki zirveden idlibe operasyon kararı çıkar,rusya doğu akdenizdeki kuvvetleriyle tatbikat bitmeden operasyona başlayabilir.

hastalık hastası

fransız yazar moliere’in 1600 lerde yazdığı oyunudur. hastalık hastası olarak kitaba ismini veren kişi yani argan hastalıklarla kafayı bozmuştur. ayda en az 15 kere lavman yaptıran,10 kere hacamat yaptıran,parasını doktorlara ( o zamanın doktorlarının bilgisi ahmet maranki kadar) kaptıran bir adam. moliere bu eserinde doktorlarla sürekli doktorların saçmalıklarını anlattığı için o devrin doktorları tarafından sürekli eleştirmiş.hatta bu oyunu sergilerken sahnede fenalaşmış ama ona yardım etmeyi hiçbir hekim kabul etmemiştir. hatta ölümünden sonra bazı hekimler tanrının moliere i cezalandırdığını ve tıp fakültesinin intikamını aldığını söylemiştir. ayrıca unutmamak lazım o yıllarda doktor olmak için tıp fakültesi dedikleri şey halka açık münazaralara katılıp o dönemin bir tezini savunmak ve münazaradan başarılı çıkmak. yani iyi doktor olmak için iyi hatip olmak lazım.

oblomov

gonçarovun mükemmel romanın kahramanıdır. yazar bu romanında tipik rus tembelliğini eleştirmiştir. oblomov soylu ve zengin bir toprak sahibi ama iflah olmaz bir tembeldir. sadık ama aptal olan hizmetçisi zahar ise tembelliğin ve aptallığın bir başka boyutudur. oblomovun alman arkadaşı stoltz ise soylu ve zengin bir aileden gelmemesine rağmen alman çalışkanlığı,akılcılığı ve sorumluluk bilinciyle örnek alınası bir insandır. bu romandan sonra rus halkının diline oblomovluk diye bir kavram girmiştir. çok şükür ki ülkemizde ki oblomovluk rusyadan da ötedir.

winamp

winamp winamp it really whips the llama's ass! mee meee

ıyy yarrağı nasıl yiyorsunuz ya diyen tip

cloud atlas

-archivist: what if no one believes you?

-sonmi-451: someone already does!

mürekkep yalamak

sanıldığının aksine divit veya kalem ucu yalamaktan gelmez.
eski zamanlarda mekteplerde öğrenciler aherli kağıt kullanırlarmış.
aherli kağıdı hazırlamak için yumurta akı ve nişastadan oluşlan bir karışım hazırlamak gerekirmiş.
hazırlanan bu karışım kağıdın üzerine sürülerek kuruması beklenirmiş. üzerine sürülen aher sayesinde kağıt daha dayanıklı, daha parlak ve haşerelere karşı daha korumalı bir hal alırmış. kağıdın üzerindeki aher tabakası sayesinde kağıt mürekkebi emmezmiş. bu sayede yazıları ıslak bir bezle veya yalayarak temizleyip yeniden yazmak mümkünmüş.
mektepteki öğrenciler yazı yazarken yaptıkları her yanlışı dilleri ile aherli kağıt üzerinden mürekkebi yalayarak siler yenisini yazarlarmış. ne kadar çok hata yapılırsa o kadar çok yalayıp silmek gerekmiş. dilimizde okur yazarlık alameti olarak bugün hala kullanılan “mürekkep yalamış ” tabiri aherli kağıtların bu durumu ile ilgilidir.

röyksopp

what else is there ile tanıdığım, monument ile ruhumu arşın derinliklerine sürükleyen enfes bir grup. farklı bir ruha hitap ettikleri kesin.

istanbul'da yaşamayan eşcinsellerin dramı

ayrıca geçen sene kondom almıştım. kullandığımı topu topu saysan dört tane falan. ikisini otuzbir çekerken peçete ziyan olmasın diye kullanmıştım aq.

aynı anda hem mizantrop hem de hümanist olmak

bir yandan insanlardan nefret ederken diğer yandan onlara vicdan hissiyle yaklaşma ikileminin doğurduğu sonuçtur.

onların kurallarından, zevklerinden, kültürlerinden, geleneklerinden, ön yargılarından, ayırımcı tavırlarından, iki yüzlülüklerinden, küfürlerinden, umursamazlıklarından, savaşlarından, barışlarından, tepesinden tırnağına kadar tüm toplumdan, bütün insanlıktan, insanlardan nefret ederken aynı zamanda içindeki iyi niyetten ve saflığından ötürü nefret ettiğin bu kanserli kitleye karşı kötü davranamaz, hümanist yanını korursun. sonuçta yine seni öperler.

(bkz:mizantrop)

butt plug

anal plug ismiyle de anılan, anüs ve rektumu uyarmak için kullanılan seks oyuncağı.
isminin türkçe karşılığı anal tıkaç'tır.

bilinen ilk butt plug 1892 yıında frank e. young tarafından üretilen ve piyasaya sürülen dr. young's ideal rectal dilators isimli oyuncak serisidir. oyuncaktan ziyade daha çok tedavi amacıyla üretilmiş bir üründür.

vibratör ve dildolardan genel farklı, tasarımdaki şekil farklılığıdır. vibatör ve dildolar genellikle vajinal kullanıma yönelik olarak, vajina iç duvarlarını ve klitorisi uyaracak şekilde dizayn edilirken, butt plug tipi oyuncaklar, anüs ve rektumun şekline uygun olarak ve üretilmektedir. kolon ve anüsün yapısı boğumlu kaslardan oluştuğundan, butt pluglar da bu yüzden (istisnalar olsa da) genellikle boğumlu olarak tasarlanırlar. butt plug boğumlu yapısı sayesinde rektum ve kısmen kolona tam uyum sağlar, dolayısı ile alınan zevki artırır.

butt plug, cinsel haz için rektum içerisine sokulabilecek şekilde tasarlanmıştır. ancak boyut olarak daha kısa ve rektum içerisinde kalıp daha içeri kaçmaması için bir ucu daha geniş olarak üretilirler. serviks tarafından kapatılmış olan vajinadan farklı olarak rektum sigmoid kolona açılır. bu nedenle rektuma yerleştirilen nesneler potansiyel olarak oldukça derinlere girebilirler. bu yüzden butt plugların bir tarafı geniş tutulur.

butt pluglar çok farklı malzemelerden üretilebilirler. en yaygın kullanılan malzeme latekstir. kullanılan diğer malzemeler arasında silikon, kauçuk, neopren, ahşap, alüminyum, çelik, cam, taş, ve diğer maddeler de vardır. kolay temizlenen, alerji yapmayan, medikal silikondan imal edilmiş yeni kuşak butt pluglar giderek daha popüler hale gelmektedir. bu malzemeler arasında kaynar suda steril edilebildiği için silikon ile üretilmiş olanlar daha çok rağbet görmektedir.

kullanım amaçları ve türleri çok çeşitlidir:
-ilk kez anal seks deneyecek olanlar; ancak acı duymak istemeyen kişiler hazırlık amaçlı,
-seks sırasında prostat bezini üzerine baskı yaparak erkeğe daha fazla zevk vermesi amaçlı,
-vajinal seksin yanı sıra anal yolla da uyarılmak isteyen kadınlar tarafından destek birliği olarak,
-bekaretini korumak isteyen genç kızların mastürbasyondan daha fazla zevk almasına yönelik bir yardımcı olarak,
-anüs kaslarının esnekleşmesi ve rahatlaması,
-sosyetik ve seks eğlencelerine yönelik ortamlarda bir aksesuar olarak
-kittenplay, ponyplay vb. rol yapma oyunlarında "kuyruk" eklentisi olarak vb.

anal penetrasyon için kullanılan oyuncaklar, rektum içerisine sokulurken çok miktarda kayganlaştırıcılar kullanılmalı, giriş çıkış yapılırken yavaş ve dikkatli olunmalıdır. hiyjen amaçlı olarak butt plug'lar prezervatifler ile de kullanılabilir. bu sayede temas edebilecek dışkılardan da kolayca korunulur.

bir tarafı geniş olmayan butt pluglar kullanıldığında rektum içerisine girebilir ve çıkartmak için tıbbi müdahale gerekebilir. çapı geniş olan ürünler özellikle hızlı giriş çıkış yapıldığında ya da rektuma giriş yapmak için zorlandığında kas yırtılmasına neden olabilirler. optimum bir haz alabilmek için, sabırlı, tedbirli ve dikkatli olunmalıdır.

butt pluglardan farklı olarak, özellikle bir tarafı geniş tasarlanmamış dildo ve vibratörlerin rektum içine sokulması, oyuncakların rektum içerisine kayarak orada sıkışmasına neden olabilir ve bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir. buna ek olarak ince bağırsak zedelenebilir ve ya delinebilir. bu nedenle rektumun yapısına uygun tasarlanmamış oyuncakların, anal hazlar için kullanılmaları doğru değildir. piyasada yer alan farklı butt plug türleri arasından -yeni başlayacaklar için- farklı boyutlara sahip mini starter set'ler ile başlangıç yapılması en uygunudur.

fotoğraf eklemedim, hz.google'a danışabilirsiniz.
butt pluglar çok pahalı olmamakla birlikte aliexpress gibi sitelerden aldığınızda (dolar'ın durumuna bağlı olarak) çok uygun fiyatlara gelebilmektedirler; ancak türkiye'de yer alan seksshoplar, çin'den 10tl'ye getirtebildiğiniz malzeme için 45-50tl fiyat çekmektedirler. satın alırken sabredip aliexpress'e göz atmanızda fayda var.

ilk eşcinsel deneyim

ilk deneyimimi bir yıl önce yaşadım.
çocukluk,ilkokul,ortaokul,lise ve üniversite yılları,her zaman hem cinslerimden etkilendiğimi biliyordum.
çoğu insan gibi bir müddet bu durumu yok sayarak yaşadım.özellikle ortaokul ve lise yıllarında,herkes sevgili olmaya başlamışken eli yüzü düzgün,etrafımda benden hoşlanan bir sürü insan olmasına rağmen ben kimseyle sevgili olmuyordum.bir kızla sevgili olma fikri beni hiç cezbetmiyordu.kendimi derslere verdim.bir iki zoraki sevgili,ulaşılamaz platonik aşklar yaşayarak gizlenmeye çalışıyordum ama tamamen bilinçaltı,bunu farkında olarak da yapmıyordum,tamamen öyle gelişiyordu.
üniversite yılları ise biraz daha zorlu geçti,insanlar sürekli sevişiyor,ben bu duruma uzaktan bakıyordum,yakın arkadaşlarım sevgilim olmasa bile seks yapacak birilerinin olması gerektiğini söyleyip duruyorlardı.kendime uzak mesafe,bir iki uzun metrajlı sevgili yapıp üniversiteyi de öyle geçirdim.hetero rolünü olabildiğince dikkatli oynamaya çalışıyordum.kadınlarla oldum,çok fazla kadınla oldum.kendimi bir süre kadınlarla sevişebileceğime bile inandırdım.
iş hayatına başladığımda yalnızlık artık zor gelmeye başlamıştı.arada sanal seks kaçamaklarım oluyordu ama artık yetmemeye başladı.bu sefer gerçekten bir hetero olmaya,bir kadını gerçekten sevmeye,bir kadınla beraber olmayı sevmeye çalıştım.
bir sevgilim daha oldu,başlarda zorlamadan gidiyordu,kadınla da olsa düzenli bir cinsel hayatımın olması hoşuma gitmişti.denedim,oluyor gibi düşündüm ama aklımın bir köşesinde bir erkekle beraber olmak vardı.maddi açıdan da özgürdüm artık.kimseye hesap vermek zorunda da değildim.yalnız başıma tatile çıkmaya karar verdim,tatilimin tek amacı yalan yok,bir erkekle beraber olmaktı.belki de gay değilimdir diye düşünüyordum.denemeden anlamak imkansızdı,hatta büyük ihtimalle hoşuma gitmeyeceğini düşünüyordum.
biletlerimi aldım,valizimi hazırladım,sadece gideceğim şehir belliydi.daha önce hiç gitmediğim,kimseyi tanımadığım bir deniz şehriydi.
bulduğum ilk otele girdim.ilk gece biraz vakit geçirdim kendi kendime,tüm hayatımı sorguladım.bolca içtim.ama cesaret bulacak kadar içtim.mantığımı da kaybetmemem gerekiyordu.
gay dating uygulamarından birini indirdim.full aktif,full p ler ve sikicileri eledikten sonra zaten geriye bir iki kişi kalıyordu.biriyle konuşmaya başladım.tüm gece muhabbet ettik nerdeyse.ertesi gün yine tek başıma vakit geçirdim.büyük buluşma bugün olacak dedim kendi kendime,sözleşmemiştik ama biliyordum bir şeyler olacağını.hiç bir zaman yeteri kadar cesur bir insan olmamıştım.biraz daha bolca içtim o gün ve akşamında sahile buluşmaya davet ettim konuştuğum kişiyi.
o kadar içkiye rağmen hayatımda o anki kadar heyecanlı bir bekleyiş içinde olduğumu hatırlamıyorum.her ne kadar korksam da kararlı bir şekilde biramla beklemeye başladım.nasıl biri olduğumu tarif etmiştim.on beş yirmi dakika sonra biriyle göz göze geldik.ufak bir selamlaşmayla birbirimizden emin olduk.
benden yaşça büyüktü,beklediğimden çok daha hoş bir adamdı.
muhabbet etmeye başladık.en başta herkes anlıyor hissine kapılıp,geçici bir paranoya yaşadım.ellerim terledi,bir yandan da çaktırmamaya çalışıyordum.ben ne kadar tecrübesiz ve heycanlıysam karşımdaki kişi bir o kadar kendinden emin ve sakindi.bütün gerginliğime rağmen,ilk defa kendimi gizlemeye çalışmadan birileriyle her şeyi konuşabilmek,yadırganma korkusu olmadan her şeyi anlatabiliyor olmak,yalan söylememek,rol yapmamak çok fazla iyi hissettirmişti.etrafımdaki insanları da umursamaz olmuştum bir yerden sonra,zaten hiç kimseyi tanımıyordum da,ayrı bir güven veriyordu bana.iki saat kadar muhabbet ettikten sonra arabasıyla yüksek ama sakin bir yere gidip biramızı yudumlamaya başladık.gece olmuştu,deniz karanlık,şehrin ışıkları biraz uzaktaydı.tüm cesaretimi topladım,ilk defa bir erkeği öptüm.öpüşmeye başladık.kalbim kulağımda atıyordu sanki.ikimizin de dudaklarında alkol ve sigara tadı vardı.hayatımda ilk defa biriyle gerçekten öpüştüm.onlarca kadın öpmüştüm ama bu bambaşkaydı.öpüşürken hafif kirli sakalını okşadım,kadınlarda en hafif tüyden bile rahatsızlık duyarken sakallarından öptüm.defalarca.
eve gitmeyi teklif etti.bir an bile düşünmeden kabul ettim.niyeyse ilk defa tanıyor olmama rağmen en ufak bir güvensizlik hissetmedim.
evde biraz daha içtik.nerdeyse sarhoş olmak üzereydim.içerken bu sefer yanyanaydık,elinden tuttum,o gece yaşadığım her şeyi ilk defa yaşıyordum.ilk defa bir erkeğin elini tuttum,ilk defa bir erkeğin saçlarıyla oynadım.gözlerinin içine baktım.
yatak odasına geçtik daha sonra,gömleğimin iliklerini yavaş yavaş çözdü.beraber olduk.biraz müzik dinledikten sonra uyuduk.o gece sürekli uyandım,sarıldım,dokunabildiğim kadar dokundum ona.ertesi gün gidecektim.istesem bir gün daha uzatabilirdim.sabah oldu,alkolün etkisi geçince bir an pişmanlık duydum,kendimi kötü hissettim.o sınırı geçtim diye düşündüm.bir gece beni bambaşka biri yapmıştı.apar topar çıktım evden,çıkarken telefon numarasını aldım,bir daha görmeliyim onu diye düşündüm.
tüm yol boyunca onu düşündüm.o geceyi düşündüm.bir gece daha geçirmediğim için kendime lanet ettim.gittikçe eski hayatıma yaklaşıyordum,sevgilim beni evde bekliyordu.yol hiç bitmesin istedim.
eve döndüm.ona da durumu sezdirmemeye çalışıyordum ama olmadı.bir erkeğe,ona dokunduktan sonra,sevgilime dokunurken bir daha hiç bir şey hissedemedim.kısa süre sonra ayrıldım.karşımdaki kadına benden daha çok haksızlık ediyordum.en doğru olanı yaptım,zaten en başta büyük bir hata yapmıştım,onla ya da geçmişteki diğer kadınlarla beraber olmakla.kendime nasıl işkence ettiğimi hala sorguluyorum.
o adam da o geceden sonra hiç aklımdan çıkmadı.her gece konuştuk telefonda saatlerce,her fırsatta yanına gittim.gayliğimi sınamak için tanıştığım adama aşık oldum.ilk defa aşık oldum.belki her şeyi ilk defa yaşıyor olmanın verdiği heycandı bilmiyorum,belki ben biraz kezban ruhluydum.
ilk deneyimim hayatımın en güzel deneyimiydi.ve ben bunları yaşamadan önce hiç planlamamıştım.sadece biriyle seks yapıp,unutup geçeceğimi varsaymıştım.gayler sadece seks yapar diye düşnüyordum.ama öyle değilmiş.
ilk deneyimim benim devrimim,miladım oldu.belki de şansım yaver gitti ve tanışabileceğim en doğru insanlardan biriyle tanıştım.
umarım siz de benim kadar şanslı olursunuz.benim yaptığım hataları da yapmazsınız.hetero rolü yapmak uğruna birileriyle olmaktansa yalnız kalmak emin olun daha iyi.biraz cesaret ve biraz da insanları seçebilirseniz istediğiniz hayatı yaşamak için hiç bir şeyi ertelemeyin.
edit:aldattı lan.vazgeçtim gayler sadece seks yaparmış.güvenmeyin olum kimseye çok acıyor sonra.

ikarus sendromu

yunan mitolojisinde ikarusun gaza gelerek balmumuyla yapıştırılmış kanatlarıyla güneşe yakın mesafede uçması sonucu kanatlarının düşmesi olayına ithafen bu adı almıştır. pilotların gösteri amaçlı uçuşlarında hesapsız risk alması olayına denir.

zırıl zırıl kadınsı olup sadece aktifim diyen gay

aktiflerin feminen olamayacağını düşünen ve buna delicesie inanmış gay comari turnusolu bir başlık olmuş. önyargılariniza sağlık.

Toplam entry sayısı: 10

ıyy yarrağı nasıl yiyorsunuz ya diyen tip

7 eylül 2018

7 eylülde rusya,iran ve türkiye tahranda görüşme yapacaklar. rusya şu an doğu akdenizde savaş gemileri,denizaltılar ve uçaklarla çok büyük bir tatbikat yapıyor. tatbikat 8 eylülde sona erecek. rusyanın tatbikat alanına baktığımızda kapattığı alanlar türkiye-kıbrıs ulaşımını önlememek için itina ile düzgün hatlar çizmiş,belli ki üzerine çalışılmış bir tatbikat.
şu anda idlibte 100.000 in üzerinde esad mualifi var. ayrıca buna ek olarak 30.000 birleşmiş milletler statüsünde terörist olarak görülen gruplar var. rusya ve iranın, suriyenin toprak bütünlüğünü ve esadı desteklediği biliyoruz,geçenlerde çinden gelen açıklamalar da açıkça gösteriyor ki çin de tamamen suriyenin toprak bütünlüğünden ve esadın kalmasından yana. türkiye esadı istermiyor ama suriyenin toprak bütünlüğünün korumasını istiyor görünüyor!
ancak abd ve ab siyasetle bu işin politik olarak çözülmesini istiyor.yani abd ve ab suriyenin bu kaotik durumunun korunmasını istiyorlar. fakat diğer taraftan rusya, çin, iran ve türkiye idlibe operasyondan yana. ve bu operasyonu bir an önce yapmak istiyorlar. çünkü bölgeye yapılacak operasyonla en az 1 milyonluk bir göç dalgası bekleniyor ve kış gelmeden operasyon bitsin ve bölge temizlensin istiyorlar. eğer operasyon uzarsa ve kış gelirse sınıra biriken mülteciler insani haklardan dolayı türkiye'ye sığıncaklar, en azından bir kısmı sığınacak. dolayısıyla 7 eylül tarihi önemli bir tarih olabilir. bakarsınız tahrandaki zirveden idlibe operasyon kararı çıkar,rusya doğu akdenizdeki kuvvetleriyle tatbikat bitmeden operasyona başlayabilir.

ıyy yarrağı nasıl yiyorsunuz ya diyen tip

7 eylül 2018

7 eylülde rusya,iran ve türkiye tahranda görüşme yapacaklar. rusya şu an doğu akdenizde savaş gemileri,denizaltılar ve uçaklarla çok büyük bir tatbikat yapıyor. tatbikat 8 eylülde sona erecek. rusyanın tatbikat alanına baktığımızda kapattığı alanlar türkiye-kıbrıs ulaşımını önlememek için itina ile düzgün hatlar çizmiş,belli ki üzerine çalışılmış bir tatbikat.
şu anda idlibte 100.000 in üzerinde esad mualifi var. ayrıca buna ek olarak 30.000 birleşmiş milletler statüsünde terörist olarak görülen gruplar var. rusya ve iranın, suriyenin toprak bütünlüğünü ve esadı desteklediği biliyoruz,geçenlerde çinden gelen açıklamalar da açıkça gösteriyor ki çin de tamamen suriyenin toprak bütünlüğünden ve esadın kalmasından yana. türkiye esadı istermiyor ama suriyenin toprak bütünlüğünün korumasını istiyor görünüyor!
ancak abd ve ab siyasetle bu işin politik olarak çözülmesini istiyor.yani abd ve ab suriyenin bu kaotik durumunun korunmasını istiyorlar. fakat diğer taraftan rusya, çin, iran ve türkiye idlibe operasyondan yana. ve bu operasyonu bir an önce yapmak istiyorlar. çünkü bölgeye yapılacak operasyonla en az 1 milyonluk bir göç dalgası bekleniyor ve kış gelmeden operasyon bitsin ve bölge temizlensin istiyorlar. eğer operasyon uzarsa ve kış gelirse sınıra biriken mülteciler insani haklardan dolayı türkiye'ye sığıncaklar, en azından bir kısmı sığınacak. dolayısıyla 7 eylül tarihi önemli bir tarih olabilir. bakarsınız tahrandaki zirveden idlibe operasyon kararı çıkar,rusya doğu akdenizdeki kuvvetleriyle tatbikat bitmeden operasyona başlayabilir.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.