okült

isim değil sıfattır. gizli , saklı , doğa üstü, bilinmeyen anlamına gelir.
efendim bu ökült saçmalığı her ne kadar çok tanrılı eski dönem inançlarından etkilenmiş olsa da geçtiğimiz yüzyılın başında bir dünya şarlatanın doluşmasıyla birlikte bildiğiniz sektöre dönüşmüştür. önceleri zenginler arasında küçük cemaatler şeklinde görülürken ikinci dünya savaşının ardından zenginleşen batı dünyasında orta sınıfın tamamına yayılmış ardından da sovyetlerin çöküşü ve yeni dönem kapitalizmle birlikte tüm dünyada alıp yürümüştür.

o kadar yaygınsa ben neden görmüyorum diyenlere de okültizmin yeni adının kişisel gelişim olduğunu söylemek isterim.
ezoterik, hermetik filan gibi bi yığın farklı ismi de olan, genel olarak gizlilik üzerine kurulu öğretilerdir.

misal adamın teki(o da okültist oluyo) bi büyü ekolü falan oluşturur. gerçekten işe yarayan(ya da öyle düşünmemizi istediği) doğa üstü bi takım teknikleri sadece kendisi biliyorken bunları babasının hayrına kitap olarak bastırmaz. kendine saklar. akabinde yakın arkadaşlarına gösterir, "ama kimseye anlatmak yok, yoksa sana nah öğretirim" filan der. ağırdan satmak için kıçından türlü ritüeller, kademe kademe inisiyasyonlar uydurur, falan filan.
merak edip okuduğum bir kitabı hatırladım. zihnimizle algılayamadığımız şeylerin bütünü olan okült tanımından başlayarak ortaçağ'daki cadılıktan ve modern dönemdeki halinden bahseden bir kitaptı. aslında akademik bir çalışma, en az 4 sci (bkz:sci) makale çıkar. gerçi çalışmayı dilimlemek etik değil. neyse meraklısına;

(bkz:mircea eliade)
(bkz:okültizm, büyücülük ve kültürel modalar)