ortodonti

çarpışık, kargacık burgacık çıkmış dişlerin düzeltilmesi için kullanılan telli, melli tedavi yöntemi. özel fırçası bile var. tedavi süresince cips yememek esastır.
lise yıllarımda ağzımda 4 tane fazla diş olması ve iki dişinde saçma sapan yerlerden çıkması sebebiyle 4 yıl boyunca gördüğüm ağız ve diş sağlığı için yapılan bir tedavi. bir kaç yöntemini geliştirdi benimki ilkeldi dişinize braket adı verilen ve içinden ağırlık adı verilen bir telin geçebileceği minik metaller yapıştırılır ve ağırlık 2 haftada bir değişir alışma süreci ağızda meydana gelen yaralar ve öpüşürken karşı tarafın dudaklarını parçalama riski.
şimdi diş adedi ve büyüklüğü belli, agızdaki dişlere ev sahipliği yapacak hacim belli, gel de çık işin içinden. 4 tane dişim yukarı-aşağı ve sağ sol olmak üzere simetrik bir şekilde çekildi. dahası sadece damaklık içeren teli de dahil etmek üzere orta1de başladıgım bu maceram tam liseson ve üniversite hazırlığa kadar devam etti. bildiğin 6 yıl tel kullanan bir bireydim.

bu süreçle alakalı olarak o kare kare metallerin üzerine ince tel yerleştirildiği ilk günlerde sanki diş köklerim bile boşluktaydı, o hissi hiç unutmuyorum bu bir acı değil, sanki diş diş değil de cam ve her şeye hassasiyeti var. fırcası çok meshurdur ancak ana fırçalama işlemi bu fırçayla yapılmaz. o normal diş fırçalarının tel sebebiyle yetişemediği alanlar içindir. belli bir süre sonra gayet de alışırsınız ki, ben tellerin çıkmasını dahi istememiştim ve sanki dişlerim herşeyden daha çok görünüyor gibiydi...

sonuç olarak dişlek ve üstüste dişlerden normal ve düzenli dişlere geçiş oldu, 4 diş çekildi, ha bir de dogru diş fırçalama teknikleri, diş eti sağlığı...vs. ile ilgili gerekli gereksiz pek çok bilgi.
30-33 yas arasinda gecirdigim, nispeten kucuk bir dis yapisina ve buyuk bir ceneye sahip olmamdan dolayi hic bir disimi cektirmememe yol acmis, 2500 dolari parca parca odeyene kadar imanimi gevreten tedavi. sonuc: cenem cene estetigi olmadan biraz daha duzeltilmis, disler iyi ancak veneer gerektiriyor (cene buyuk, dis kucuk haci), periodontal sorunlar nedeniyle dis ipligi kullan dur, dislerimi cekmeyin tum tedavi bozulacak diye habire dolgu yaptir dur (genetik materyal).

ben ortodonti tedavisi olacağım fakat doktor araştırıyorum. istanbul'da bildiğiniz bir doktor var mı ?
dişler ve çenedeki kalıtımsal veya konjenital bozuklukları gidermek ve dişlerin belli bir kapanış ve fonksiyonu sağlayacak şekilde tedavi edilmesini amaçlayan diş hekimliği bölümü.
yaptığı iş ve uğraş bakımından diğer bölümlerden farklı sayılabilir ama daha zevkli ve getirisi yüksek olan bir bölümdür ayrıca.
bir o kadar da zordur tabi , bu yıl büte kaldım ortodontiden ordan biliyorum.
tedavi sırasında ağız hijyenini sağlamak çok önemlidir yeterli bakım yapılmazsa çok hızlı çürük oluşumu ve dişeti hastalıkları nedeniyle kaş yapıyım derken göz çıkarmış olursunuz.