pamukkale

denizli nin turistik bölgesi. travertenleri ve üzerindeki ılık suyu büyük ili çeker. bir dönem bakımsızdı ve beyazlığı kararmıştı. şuan nasıldır bilmiyorum.
yıllardır merak etmiş olmama rağmen denizli ye kadar gidilip hava şartları yüzünden gidilemeyen doğa harikası.
pamukkale'nin eskiden tek bir toplanma ve gezme noktası vardı. o da pamukkale'nin yani travertenlerin en üst bölgesinde müzenin bulunduğu nokta. müzeni oraya kadar araçlar gider daha sonra insanlar hem travertenleri hem de antik kent hierapolis'i gezerdi. bu sene gittim gördüm. hierapolis'in girişini ve travertenlerinkini ayırmışlar. bu maddi olarak karlı duruyor ama allahın sıcağında oralara gidenler için pek iyi değil. travertenlere ulaşmak için bayağı bir yürümeniz gerekiyor. ne olacak canım 500 mt denilebilir ama rahatsız olanlar için o sıcaklarda zorlayıcı olur, şimdiden uyarmış olayım. eski ihtişamı var mıydı, vardı sanki.
hiyerapolis antik kentine ev sahipliği yapan denizli ilçesi. pandemide tekrar gezme fırsatı buldum eski pamukkaleden eser yok antik havuz leş gibiydi. kazmalarla malalarla dalmışlar güzelim havuza. bizimkilerin restorasyondan anladığı tek şey hepinizin malumu olan "beton". ikinci bir hasankeyf olmadan dünya gözüyle gidip görün derim.
en kısa sürede ziyaret etmek istediğim ülkemizin güzide turistlik merkezi.