poşetlerin parayla satılacak olması

şu ana kadar gezdiğim (balkanlardan iskandinavyaya) bir çok avrupa ülkesinde olan uygulama. ülkemizde de 1 ocak 2019 itibariyle yürürlüğe gireceği söylenilen uygulama.

kimi kesim, plastiğin çevrede çözünmesinin yüzyıllar alması sebebiyle, malum plastik üretimi de ucuz olunca fazla kullanıldığı için yıllardır bu sisteme geçilmesi için faaliyette bulunmaktaydılar. kimi hipermarketler zaten plastik poşetlerin yanında çok kullanımlık kumaş poşetler ve kese kağıtlarını kullanıma sunmuştu.

kimi kesim ise bunun art niyetli kişiler tarafından yeni bir sektör oluşturacağının görüşündeler.

bekleyip hep beraber deneyimleyeceğiz.

(bkz: naylon torba)
(bkz: poşet)
amerika'da poşet kullanımı paralı olduğu halde çevreyi en çok kirleten ve çevreye en çok zarar veren ülkelerden birisinin amerika olduğu gerçeğini düşününce kalıveriyorum. plastik kullanımının çevreyi kirletmeme olayı yasaklamada değil, beyinde biter. kişi çevreye duyarlı ise plastiği yere atmaz.
serdar ortaç'ın ne kadar öngörülü olduğunun kanıtıdır. "seni çöpe atacağım poşete yazık!" dediği şarkısında, âdeta poşetin paralı olacağı sinyallerini vermiş. yani diyor ki "poşet ilerde parayla satılacak, seni koysam içine de atsam, verdiğim paralar ziyan olur ziyan!" falans. tüyo ver, varımızı yoğumuzu basalım serdar amca.
bugün itibariyle poşetlerin üzerine etiketlerin yapıştırıldığını gördüm. sanırım 25 kuruş olacakmış 1 ocak itibariyle.