preppy

pek çok kişi tarafından bildiğimiz tikky olarak tanımlansalar bile, bildiğiniz tiki falan değildir preppyler. preppy olmak bir yaşam biçimidir. tiki dediğimiz şey genel anlamda sonradan görme, parayı bir şekilde bulmuş ya da bulmuş gibi yapan, satın alabildiği markalar ile bir halt olduğunu sanan insanlardır. ama preppylerde durum daha farklıdır. preppyler için iyi giyinmek, iyi okullara gitmek, iyi yemekler yemek olağan şeylerdir. yani örnek vermek gerekirse siz çocukken mahallede patlak topun arkasından sümüklü sümüklü koşarken preppy bilmem ne cinsi atına binmekte, o engel senin bu engel benim sıçramaktadır ve bu bir preppy için gayet olağan bir durumdur.
içten içe konservatif bir tarafları vardır. kendi içlerinde arkadaşlık kurarlar. aile dostumuz kavramı vardır bunlarda. aileler kendi aralarında, onların çocukları da yine kendi aralarında arkadaşlık kurarlar. kendi klasmanlarında olmayanı aralarına almazlar.
bazıları gerçekten iyi yetiştirilmiş çocuklardır. bir kaç dili akıcı şekilde konuşabilirler. kaliteli müzikler dinlerler. yetiştirilme tarzlarıyla bağlantılı olarak sanatın ya da sporun ya da her ikisinin de birer dalıyla uğraşırlar.
aman işte ağzında gümüş kaşıkla doğar bunlar, tuhaf bir aristokrasileri vardır. zengindir bunlar. babaları da zengindir. onların babaları da zengindir..
"prep school"** yani abd'de* zengin ailelerin çocuklarını seçme üniversitelere hazırlayan genellikle yatılı* olan liselerden çıkma bir kavramdır preppy. prep school'da okuyanlara denir. "prepper" tabiri de kullanılır öğrenciler için. " eski para" sahibi ailelerden olmaları şarttır.

(bkz: prep)